Dinamo Kiev a parasit Liga Campionilor cu capul plecat, fiind spulberata miercuri, in deplasare, de Bayer Leverkusen, scor 0-3. In prima repriza, campioana Ucrainei a fost calare pe adversari, dar nu si-a creat ocazii importante de gol. Formatia lui Tiberiu Ghioane si Florin Cernat a lasat impresia ca joaca la victorie. Dupa pauza, semifinalista din 1999 s-a retras prea mult in defensiva, mizind pe o remiza care ar fi calificat-o in "optimi". Meciul a curs astfel intr-un singur sens: spre poarta lui Sovkovski. Dinamo a initiat numeroase contraatacuri periculoase in careul gazdelor, dar fara sorti de izbinda. "Nu mi-am recunoscut echipa. Am primit mai multe goluri decit in ultimele cinci partide. Jucatorii de rezerva, care ar fi trebuit sa schimbe ceva in joc, au inceput "sa se vinda"", a declarat dupa meci Jozef Szabo, antrenorul ucrainenilor.

Razboi fratricid

In urma acestui esec usturator, Dinamo a incheiat Grupa B pe locul trei, alinindu-si suferinta printr-o prezenta in saisprezecimile Cupei UEFA. "Imi pare rau pentru cei de la Kiev. Mi-as fi dorit sa se califice Bayer si Dinamo. Am luptat pentru fiecare minge si nu m-am gindit ca joc impotriva compatriotilor mei si a colegilor de la nationala de fotbal a Ucrainei", a marturisit Andrei Voronin, atacantul ucrainean de la Bayer.
Ajax Amsterdam, echipa romanilor Bogdan Lobont (accidentat) si Nicolae Mitea, a remizat pe teren propriu cu Bayern München, scor 2-2, asigurindu-si un loc in primavara europeana a Cupei UEFA. Mitea a fost titular si a marcat pentru "lancieri", in minutul 64. (Cristian Hubali)

Pongolle (47), Mellor (80), Gerrard (86) / Rivaldo (27)
Deportivo La Coru–a - AS Monaco 0-5
Chevanton (21), Givet (37), Saviola (38), Maicon (55), Adebayor (75)
Calificate: AS Monaco si Liverpool; Cupa UEFA: Olympiakos