Rivalul lui Lobont

Din minutul 80 al meciului de aseara, buturile oaspetilor au fost aparate de Daniel Pancu, care a avut o prestatie demna de orice portar de meserie. Aseara, stadionul Sükrü Saraçoglü din Istanbul a fost scena celui mai spectaculos meci din actualul sezon al Superligii Turciei, Fenerbahce - Besiktas. Oaspetii au cistigat cu scorul de 4-3, golul victoriei venind in prelungiri. Romanul Daniel Pancu a terminat meciul ca... portar, dupa ce titularul postului, Oscar Cordoba, a fost eliminat pentru doua cartonase galbene!!! In urma victoriei lui Besiktas, distanta dintre liderul Fener si Galata lui Gica Hagi s-a redus la doar patru puncte, lupta pentru titlu fiind astfel relansata.

Trei parade de exceptie

Antrenorul Riza Calimbay a preferat sa inceapa jocul cu Pancu pe banca. Atacantul lui Besiktas a fost aruncat in lupta ultimul, in minutul 75, in locul lui Tümer Metin, la sase minute dupa ce Fener egalase la 2. Dupa doar cinci minute, goal-keeper-ul "vulturilor", Cordoba, a faultat in careu, a primit un "galben", insa a continuat sa protesteze, incasindu-l si pe cel al doilea si, implicit, pe cel rosu. Cum Besiktas efectuase deja cele trei schimbari regulamentare, Pancu i-a cerut tehnicianului oaspetilor sa-l lase sa intre el in poarta pentru a incerca sa apere lovitura de la 11 metri dictata de arbitrul Bülent Demirlek, desi alti doi jucatori de la Besiktas vroiau acelasi lucru.

Pancone a ghicit coltul la sutul brazilianului Alex, insa n-a putut para penalty-ul. Cita vreme s-a aflat in poarta, adica 19 minute (meciul a avut noua minute de prelungire), Daniel a mai avut trei parade pe care ziaristii turci le-a catalogat drept "senzationale". Dupa meci, internationalul nostru a declarat ca nu este la prima experienta de acest gen. "Am inceput fotbalul ca portar, la virsta de 9 ani, si de aceea nu am avut probleme. Am mai avut astfel de experiente, insa doar in meciuri amicale. Stiam in ce parte va trage Alex pentru ca imi spusese Ronaldo Guiaro", le-a explicat Pancu ziaristilor turci.