Oprea s-a clasat pe locul trei, cu o performanta de 17,18 metri, fiind devansat de suedezul Christian Olsson (17,67) si britanicul Nathan Douglas (17,21 metri). Aceasta este cea de-a doua medalie obtinuta de delegatia Romaniei la Göteborg, dupa cea de bronz castigata de Nicoleta Grasu, in proba de aruncarea discului. In finala masculina la aruncarea discului, Sergiu Ursu s-a clasat, sambata, pe locul 9, cu o performanta de 62,48 metri. Sportiva Cristina Casandra a ocupat, sambata, pozitia a zecea in finala la 3000 metri obstacole, ea fiind cronometrata cu timpul de 9 minute, 42 de sutimi si 94 de secunde. In proba de maraton, Alina Gherasim a ocupat locul 17, cu timpul de doua ore, 37 de minute si 57 de secunde.

Intarziati la Amsterdam

O parte a delegatiei Romaniei, care urma sa revina in tara, sambata, cu o cursa KLM, la ora 16.15, de la Göteborg, a ramas blocata pe aeroportul din Amsterdam, timp de patru ore, din cauza unor probleme tehnice la aeronava cu care urma sa plece spre Bucuresti. Din delegatia Romaniei face parte si atleta Nicoleta Grasu, care a castigat medalia de bronz in proba de aruncare a discului. "Nu cunosc amanunte, de ce a trebuit sa schimbam cursa initiala cu alta. Ni s-a spus doar ca sunt probleme tehnice la avion. Asteptam sa ajungem cu bine acasa", a declarat Nicoleta Grasu, de pe aeroportul din Amsterdam, inaintea imbarcarii in cursa Paris-Bucuresti.