Meciul incepe bine si pare ca se aude imnul Ligii. Minutele 4, 5 si 8 consemneaza trei ocazii mari, ultima incheiata cu golul lui Paraschiv. E chiar mai simplu decit cu Gorica, se gindesc chibitii. Totusi, de aici, baietii lui Olaroiu scad ritmul. Belgienii isi aduc aminte ca au botezat partida de aseara "meciul anului" si se apropie periculos de poarta Stelei.

Rapaic executa o lovitura libera de la 25 de metri. Carlos nu e un portar scund, insa nu poate sa respinga si mingea se duce in poarta. Parca Standard era la ananghie?!? Tot Rapaic il mai intinde o data pe Carlos spre finalul primei reprize. Cind a ajuns Gigi Becali la stadion, ploaia rapaia pe copertinele tribunelor. La inceputul reprizei, cerul Liege-ului se mai limpezise. Jucatorii lui Boskamp imping jocul in jumatatea Stelei si Rapaic inscrie si din careul de 16 metri.

Peluza iadului, unde stau suporterii belgienilor, ia foc. Fanii i-au iertat pe fotbalisti si acum cinta pina nu mai au voce. Peste tot, fotbalul e la fel. Steaua incaseaza in 50 de minute doua goluri, cite primise in ultimele 10 meciuri oficiale. Olaroiu il scoate pe Badea, singurul atacant de meserie in echipa.

Cei o mie de suporteri romani incep sa creada ca si 2-1 ne lasa sanse de calificare. Si pina la urma, daca am asteptat 10 ani, mai putem sa asteptam inca unul. Pe cind rationamentele romånilor de peste tot ajunsesera in aceasta faza, s-a produs neprevazutul. Intr-o echipa fara atacanti, sperant a venea de la celelalte compartimente.

Petre Marin trimite o centrare ca un cliseu, nimeni nu o atinge, nici macar portarul belgienilor, iar scorul devine din nou egal. Ivanov fluiera finalul meciului. Ne-am speriat prea mult de el si prea putin de Standard. Pe 23 august, stelistii vor veni increzatori, dar si cu emotii, la stadion.

Superstitios cu banii

Patronul Stelei a hotarit, din superstitie, sa tina secrete sumele pe care joaca stelistii in dubla mansa cu Standard. Anul trecut, inainte de meciul cu Rosenborg, Gigi Becali a anuntat cite 100.000 de euro de persoana, iar jucatorii "si-au pierdut mintile", si-a amintit patronul din Ghencea. Se pare insa ca, in cazul calificarii, fiecare stelist va incasa tot 100.000 de euro.

Atentie, se joaca!

Steaua s-a mai intilnit o data cu Standard in 1980, in Cupa UEFA. In primul meci, disputat in deplasare, ros-albastrii au remizat, 1-1, golul lor fiind marcat de Marcel Raducanu. In retur, stelistii au fost invinsi de belgieni cu 2-1, dupa ce la pauza gazdele conduceau cu 1-0 (gol Raducanu) si aveau un om in plus. In echipa Stelei mai jucau la acea data, printre altii, Iordanescu, Anghelini, Sames si Florin Marin.

Meme, dupa Nguni

Managerul general al Stelei nu s-a deplasat cu charterul echipei in Belgia, deoarece a fost la Nicosia, la partida Omonia-Litex Loveci, scor 0-0, in Cupa UEFA. Meme a dorit sa-l vada pe viu pe atacantul Omoniei Musawengosi Nguni. Jucatorul din Zimbabwe este vizat pentru a-l inlocui pe Victoras Iacob.

Stoica si-a manifestat interesul pentru a-l transfera pe atacantul de culoare al cipriotilor, dar clubul lui Ioan Andone a cerut peste un milion de euro. Pretentiile Omoniei sint considerate exagerate de ros-albastri, care nu sint dispusi sa dea decit jumatate din suma. La Litex a evoluat slovenul Milivoje Novakovic, dorit si el de stelisti in vara.

Duckadam: "Carlos e inconstant"

Portarul de legenda al Stelei, Helmuth Duckadam, era foarte volubil la finalul meciului dintre Standard si Steaua. "Carlos a fost inconstant. A avut o interventie fantastica la sutul sub bara al lui Rapaic, dar parca nu a fost destul de concentrat la primirea golurilor. Totusi, sa recunoastem ca lovitura libera a lui Ra- paic a fost bine executata. La al doilea gol ar fi putut sa aiba un reflex, dar, per total, nu a avut o evolutie rea", a spus Duckadam.

Acesta a precizat ca Stelei i-ar mai trebui citiva juca"tori pentru a face fata in Liga.

Paraschiv a jucat cu febra

Capitanul ros-albastrilor de aseara a jucat cu febra puternica, provocata de o gripa. Jucatorul a fost supus unui tratament injectabil, deoarece prezenta sa in linia mediana era vitala pentru Cosmin Olaroiu. In cele din urma, decizia de a conta pe Sorin Paraschiv a dat roade, el reusind sa deschida scorul dupa un sut la coltul lung, fara sperante pentru portarul Renard.