Plecat din tara din cauza conducerii de la Casa Fotbalului, Dan Petrescu (foto) a debutat oficial, simbata, pe banca celor de la Wisla Cracovia. Primul meci la cirma polonezilor a insemnat si prima victorie pentru cel poreclit Bursucul, contra lui Groclin, insa emotiile nu au lipsit, desi echipa sa a condus cu 2-0. O reusita a oaspetilor si un jucator eliminat in ultimul minut de joc au facut ca Wisla sa fie la un pas sa piarda pozitia de lider in fata rivalilor de la Legia. "Am cistigat meritat, dar nu sint multumit pe deplin. Daca vrem sa cucerim titlul, trebuie sa jucam mai bine", a declarat Dan Petrescu, care si-a pastrat arbitrii si ratarile pe post de inamici: "Meritam sa primim si al doilea penalty. Plus ca am ratat foarte mult in prima repriza".

Cu acelasi scor a invins si Ladislau Bölöni, in Franta, pe Strasbourg, desi a fost lipsit de aportul mai multor jucatori, printre care si John Utaka, vedeta din meciul cu Lyon. "Un moment de slabiciune si am fost la un pas sa pierdem victoria. Totusi, am meritat sa cistigam. Mi-as dori sa o tinem tot asa", a declarat la sfirsit tehnicianul lui Rennes. In Italia, Adrian Mutu a fost din nou omul cu pasa decisiva pentru Juventus. Integralist in echipa Batrinei Doamne pe postul de mijlocas dreapta, internationalul roman a centrat perfect pentru Pavel Nedved, la singurul gol al torinezilor in meciul de pe terenul celor de la Sampdoria. Pentru evolutia lui, Adrian Mutu a primit nota sase din partea agentiei Datasport, care a scris: "Centrarile lui sint intotdeauna utile, cum s-a intimplat la golul lui Nedved".