Steaua a fost umilita de Stuttgart in meciul de pe teren propriu din Europa League, nemtii castigand partida cu 5-1, dupa ce la pauza conduceau deja cu 4-0.

Singurul gol al stelistilor a fost marcat de Mihai Costea pe final, pentru a mai spala rusinea unui macel de proportii. Soarta calificarii steliste in primavara europeana depinde de ultimul meci, cel cu Copenhaga.

In fata a peste 50.000 de spectatori veniti pe Arena Nationala pentru a vedea o noua victorie a favoritilor lor, Steaua n-a avut prea mult de oferit. "Magica Steaua", asa cum scria pe coregrafia suporterilor din startul meciului, a fost cu totul ne-magica si a reusit un record negativ, vechi de zeci de ani. Putin dupa pauza Steaua si-a egalat un record negativ vechi din 1990, cand a mai fost condusa cu 5-0 in cupele europene.