Sport 14 Iunie 2012 11:08
Germania a obtinut a doua victorie consecutiva in grupa B, scor 2-1, cu Olanda, și si-a asigurat in mare masura calificarea in sferturile de finala.

Cele doua echipe au inceput partida de la Harkov cu stari de spirit diferite. Nemtii veneau dupa o victorie in fata Portugaliei, in timp ce Olanda furnizase surpriza negativa a europenilor, find infranti de Danemarca, scrie OnlineSport.ro.

Ascendentul moral pozitiv din tabara nemtilor s-a vazut si pe teren. Fara sa impresioneze, Germania a reusit sa ia un avantaj de doua goluri pana la pauză.

Prima ocazie importantă a meciului a fost ratată de Mesut Ozil, după doar noua minute. Șutul superb din marginea careului al mijlocașului de la Real a fost respins de Stekelenburg în bară, iar apoi a revenit, cu noroc, pe teren.

Citeste articolul complet pe OnlineSport.ro.