FC Timisoara a pierdut prima mansa a turului I al Cupei UEFA in fata lui Partizan Belgrad, scor 1-2, la capatul unei partide in care sarbii au revenit dupa ce banatenii au condus cu 1-0, transmite corespondentul NewsIn

FC TIMISOARA - PARTIZAN BELGRAD 1-2 (Bucur 23 / Tosic 34, Bogunovic 63)

FC Timisoara
: Pantilimon - Badoi (St. Stancu 48), Luchin, Sretenovic, Milhazes - Abiodun, Alexa, Magera, Artiom Karamian (Borbely 80) - Rusic (Goga 58), Bucur. Antrenor: Dusan Uhrin.
Partizan Belgrad: M. Bozovic - Stevanovic, N. Djordjevic, Knezevic, Obradovic - Tosic, Antonelo, Da Silva, Bogunovic (Cadikovski 93), Petrovic (Lazic 47) - L. Diarra. Antrenor: Slavisa Jokanovic.

Cartonase galbene: Bucur 16 / Tosic 84, Knezevic 87, Obradovic 89
Arbitri: Zsolt Szabo - Roberd Kispal, Zsolt Attilla (toti din Ungaria)
Stadion: Dan Paltinisanu. Spectatori: 20.000.

Cum s-au marcat golurile:
1-0, min. 23: Bucur a fost lansat in adancime si a sutat surprinzator de la 25 de metri, invingandu-l pe Bozovic.
1-1, min. 34: Tosic a executat in vinclu o lovitura libera de la 18 metri.
1-2, min. 63: Lansat de Diarra, Bogunovic a scapat singur cu Pantilimon si a inscris de la 10 metri cu toata opozitia portarului timisorean.

Pe durata primei reprize, Costel Pantilimon a avut mai multe interventii salvatoare, iar in minutul 45 a fost depasit de atacantii lui Partizan, dar Abiodun a scos de pe linia portii sutul lui Diarra.

Formatia Partizan Belgrad a fost sustinuta de aproximativ 800 de fani, care dupa golul egalizator de 1-1 au aprins doua fumigene, stinse insa foarte repede de fortele de ordine.

In pauza meciului, impresarul Florin Iacob, aflat la tribuna oficiala, le-a spus spectatorilor prezenti la meci ca acum un an si jumatate l-a propus Timisoarei pe autorul golului de 1-1, Zoran Tosic, insa conducatorii banateni l-au refuzat pe mijlocas.

In minutul 60, sarbii au lovit bara prin Moreira, mingea a ajuns la Diarra, insa acesta s-a aflat in ofsaid.
Suporterii timisoreni si cei sarbi au provocat miercuri seara incidente in centrul Timisoarei, unul dintre fanii lui Partizan fiind ranit si a primit ingrijiri medicale intr-o ambulanta care s-a deplasat la fata locului.

Returul dintre cele doua formatii se va desfasura pe 2 octombrie, pe stadionul Partizan din Belgrad.