Echipa lui Zenga a pierdut exact cu scorul de care avea nevoie pentru calificarea in "saisprezecimile" Cupei UEFA

Echipa de fotbal Steaua a fost invinsa aseara, in deplasare, de formatia Athletic Bilbao, in ultimul joc din cadrul grupei B, scor 1-0, dar s-a calificat in "saisprezecimile" Cupei UEFA.

Dupa o pauza de 11 ani, gruparea din Ghencea a reusit din nou performanta de a se califica in primavara europeana. Pentru ca au pierdut la limita, "ros-albastrii" nu vor mai astepta cu emotie rezultatele din ultima etapa, programata pe 16 decembrie. Elevii lui Zenga isi vor afla adversarul din "saisprezecimile" Cupei UEFA vineri, 17 decembrie. "Militarii" au fost dominati clar de Athletic, dar si-au indeplinit obiectivul de a nu pleca invinsi cu mai mult de un gol diferenta.

Steaua a avut primul sut pe poarta al partidei, tras de veteranul Dorinel Munteanu (4), dar bascii au dominat categoric prima repriza. Cea mai mare ocazie a gazdelor a venit in minutul 33, cind Hamutovski a respins exceptional lovitura de cap a lui Ezquerro. Portarul bielorus a avut o noua interventie de exceptie, in minutul 55, cind a scos incredibil lovitura de cap a lui Urzaiz. "Ros-albastrii" au contat in ofensiva doar in startul reprizei secunde, cind Andrei Cristea (46) si Ogararu (51) au ratat doua bune oportunitati. Cristea (74) si Dica (76) au irosit alte doua bune ocazii.

In minutul 73, fundasul Prieto a cazut cu mina pe minge in propriul careu, dupa un duel cu Neaga, dar arbitrul n-a dictat nimic.

Mihai Nesu a fost aproape de eliminare in prima repriza. Fundasul stinga stelist a primit primul avertizment in minutul 35, iar opt minute mai tirziu a facut un nou fault de "galben" asupra lui Etxeberria, dar arbitrul grec l-a iertat. Neavind alta solutie, Zenga a riscat, mentinindu-l in teren.

"Ros-albastrii" au fost incurajati din tribuna si de hocheistul Robert Cazacu, fost multiplu campion national cu Steaua. Coco evolueaza in prezent la formatia Txuri - Urdin din orasul San Sebastian.

Gigi Becali, patronul gruparii din Ghencea, a absentat pentru prima oara de cind se afla la conducerea clubului de la o partida din cupele europene. "O sa-i astept pe baieti cu flori la aeroport", a spus, optimist, patronul Stelei.

Instalatia de nocturna a stadionului "San Mames" s-a stins cu putin timp inainte de startul meciului, se pare din cauza unei pene de curent. Sistemul de nocturna a functionat timp de 15 minute doar la un sfert din capacitatea normala. Defectiunea a fost remediata in timp record.

Athletic a jucat pentru prima data in istoria sa de 106 ani cu numele unui sponsor imprimat pe tricouri. "Euskadi" este de fapt denumirea data de localnici Tarii Bascilor. Pentru acesta reclama, clubul din Bilbao a primit 350.000 de euro.

In celalalt meci din Grupa B, Besiktas Istanbul a remizat, pe teren propriu, cu formatia Standard Liege, scor 1-1. Golurile au fost marcate de Okan Buruk (30), iar Bangoura a egalat in minutul 81.

ATHLETIC BILBAO STEAUA 1:0

A marcat: Etxeberria (45 +1)
Stadion: "San Mames" Spectatori: 40.000
Arbitri: Georgios Kasnaferis 6 - Georgios Taprantzis 7 si Konstantinos Dalas 7

ATHLETIC: Aranzubia 6 - Iraola 6, Prieto 5, Murillo 6, Del Horno 6 - Etxeberria 8, Gurpegui 6, Orbaiz 6 - Yeste 7 (Tiko 71) 5, Urzaiz 6 (Azkorra 80), Ezquerro 7. Antrenor: Ernesto Valverde

STEAUA: Hamutovski 8 - Ogararu 6, E. Baciu 7, Ghionea 7, Nesu 5 - N.Dica 6, M.Radoi 7, D. Munteanu 6, Bostina 6 (Lovin 90) - A. Cristea 6 (Dinita88), Neaga 6. Antrenor: Walter Zenga

Minutul si scorul
1-0, Etxeberria (45+1): a sutat senzatonal, direct la vinclu, de la 20 de metri.