Sport 18 August 2008 21:56
Atleta Constantina Dita Tomescu si gimnasta Sandra Izbasa au fost performerele Romaniei, duminica, in a zecea zi a Jocurilor Olimpice, dupa ce au castigat proba de maraton, respectiv finala la sol a concursului individual pe aparate

Constantina Dita Tomescu a cucerit prima medalie olimpica de aur din istoria Romaniei in proba de maraton, dupa ce a terminat cursa de la Beijing cu timpul de 2h:26':44''. Pe locul 2 s-a clasat Catherine Ndereba (Kenya) cu 2:27:06, in timp ce medalia de bronz i-a revenit lui Zhou Chunxiu (China) cu 2:27:07.
O alta sportiva din Romania care a luat parte in finala probei de maraton, Lidia Simon, s-a clasat pe locul 8 cu timpul de 2:27:51. Cea de-a treia atleta din Romania prezenta la start, Luminita Talpos, a terminat maratonul pe locul 18 cu 2:31:41. In finala probei de maraton au fost prezente 82 de sportive.

"Nu am avut o tactica anume inaintea maratonului. Dupa 20 de kilometri am zis ca alerg prea incet si am plecat din pluton. Celelalte nu au venit dupa mine, poate nu au crezut ca rezist, dar iata ca Dumnezeu m-a tinut tare si a iesit bine. Imi doresc sa fiu sanatoasa, si dupa ce imi voi reveni din efortul facut in cursa de astazi ma voi gandi daca voi participa si la Olimpiada de la Londra din 2012", a spus Constantina Dita Tomescu, cea mai varstnica sportiva care a castigat maratonul (38 de ani) de la introducerea acestei probe feminine in cadrul Jocurilor Olimpice, in anul 1984.
Tot la atletism, Cristina Casandra s-a clasat duminica pe locul 5, cu timpul de 9:16.85, in finala probei de 3.000 de metri obstacole, ceea ce reprezinta un nou record national. De asemenea, Angela Morosanu a acces in semifinalele probei de 400 m garduri, dupa ce a ocupat locul 4 in a doua serie preliminara cu 56.07, cel mai bun rezultat personal din 2008.

O alta performanta de exceptie a realizat gimnasta Sandra Izbasa, care a devenit campioana olimpica, dupa ce s-a clasat pe locul intai in finala de la sol a concursului individual pe aparate. Izbasa, dubla campioana europeana la acest aparat, in 2006 si 2008, a obtinut nota 15.650, fiind urmata in clasament de doua sportive din SUA: Shawn Johnson-15,500 si Anastasia Liukin-15,425. In schimb, in finala masculina de la sol, Marian Dragulescu nu a reusit decat locul 7.

La randul sau, echipajul Romaniei format din Constanta Burcica, Viorica Susanu, Rodica Serban, Eniko Barabas, Simona Musat, Ioana Papuc, Georgeta Andrunache, Doina Ignat si Elena Georgescu a cucerit duminica medalia de bronz in proba de 8+1. Echipajul Romaniei a reusit un timp de 6:07,25, fiind devansat de echipajul din Olanda (locul II, cu timpul de 6:07,22) si de cel din SUA (locul I, cu 6:05,34).
In urma acestor performante, Romania are 8 medalii la actuala editie a JO de la Beijing: 4 de aur, 1 de argint si 3 de bronz.