O alta confruntare importanta a fost cea dintre Inter Milano si TSKA Moscova, italienii revenind uluitor dupa ce au fost condusi cu 0-2. Arsenal Londra si Manchester United au parafat miercuri seara calificarea in "optimi". "Tunarii" au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul cu Slavia Praga. Antrenorul Jarolim a trimis in teren jucatorii: Vorel - Krajcik, Brabec, Hubacek, Drizdal - Suchy - Smicer (`64 Kalivoda), Svec, Tavares, Pudil (`90 Jablonsky) - Senkerik (`77 Ivana), in timp ce la Arsenal, Wenger a folosit urmatorul "11": Almunia - L.Diarra, Song, Gallas, Clichy - Walcott, Gilberto, Denilson, Diaby - Eduardo (`81 Eboue), Bendtner (`77 Adebayor).

"Diavolii rosii", 4X4

Manchester United este singura echipa cu punctaj maxim. "Diavolii" trec deja in "optimi" dupa succesul cu 4-0 inregistrat in fata formatiei Dinamo Kiev, in grupa F. Golurile au fost marcate de Pique `31, Tevez `37, Rooney `76 si Cristiano Ronaldo `89. La Dinamo Kiev, Tiberiu Ghioane a fost titular si a jucat tot meciul. Altfel, Dinamo Kiev, TSKA Moscova si Steaua Bucuresti au fost eliminate din Liga Campionilor, dar mai pastreaza sanse matematice de a ocupa locul trei, pozitie care le-ar permite sa ajunga in 16-imile Cupei UEFA. In schimb, VfB Stuttgart, campioana Germaniei, la care evolueaza si Ciprian Marica, a fost eliminata din orice competitie.

Cind Chivu suna goarna

Campioana Italiei, Inter Milano, s-a distantat in fruntea clasamentului grupei G, dupa ce a revenit de la 0-2 si s-a impus in final cu 4-2 in meciul de pe teren propriu cu TSKA Moscova. Rusii au deschis scorul in minutul 23, prin Jo, si l-au majorat prin Vagner Love (31). Un minut mai tirziu, Chivu a executat o lovitura libera, punindu-i mingea pe tava lui Ibrahimovic, care n-a iertat-o. Cambiasso a marcat apoi de doua ori, in minutele 34 si 67, iar Ibrahimovic a inchis tabela la 4-2 in minutul 75. Evolutia lui Chivu a fost apreciata de presa italiana. Capitanul nationalei a inceput partida ca stoper, dar pe parcurs, romanul a fost mutat pe flancul sting al apararii. "Chivu a fost sigur in defensiva si a avut unele iesiri cu succes in ofensiva", a scris "Gazzetta dello Sport", in timp ce "La Stampa" a notat: "Inter a cazut in capcana cu marmelada a moscovitilor si a ramas prizonier, iar Roberto Mancini a fost nevoit sa-l redirectioneze pe Chivu".

Fenerbahce Istanbul se afla aproape de o calificare istorica in "optimile" Ligii Campionilor, dupa victoria cu 2-0 in fata olandezilor de la PSV Eindhoven. Marcellis (`28-autogol) si Semih Senturk (`30) au punctat pentru Fenerbahce, grupare care a dominat meciul de la Istanbul intr-o maniera categorica. Fener are nevoie de o victorie in ultimele doua jocuri pentru a-si asigura calificarea in faza urmatoare a competitiei.

Marica, Auf Wiedersen...

VfB Stuttgart, campioana Germaniei, cu Ciprian Marica in teren din minutul 58, a pierdut cu 2-4 la Lyon, intr-un meci din grupa E. Pentru svabi a punctat in doua rinduri Gomez (`16 si `56), in timp ce golurile formatiei Olympique Lyon au fost inscrise de Ben Arfa `6, `37, Kallstrom `15 si Juninho `90. In urma acestui insucces, Stuttgart paraseste Europa cu coada intre picioare, neavind sanse de a prinde nici macar locul trei in grupa.

Gracias, Ronaldinho!

Principala favorita la cistigarea trofeului Ligii Campionilor, FC Barcelona a invins pe stadionul "Camp Nou", cu scorul de 2-0, pe Glasgow Rangers, asigurindu-si calificarea in "optimi". Criticat in ultima vreme, Ronaldinho a fost co-autor al celor doua goluri marcate de Henry (`6) si Messi (`43). Cu punctul inscris miercuri seara, Henry s-a alaturat suedezului Henrik Larsson pe pozitia a saptea in clasamentul celor mai buni marcatori din istoria cupelor europene, cu 52 de goluri. Lideri ramin germanul Gerd Muller si italianul Filippo Inzaghi, fiecare cu cite 62 de goluri.