LIGA CAMPIONILOR - Sevilla s-a instalat pe primul loc  Formatia engleza a incasat marti seara prima infrangere dupa opt luni de invincibilitate, spaniolii avand dupa victoria cu 3-1 un avans de doua puncte pe prima pozitie a clasamentului
LIGA CAMPIONILOR - Sevilla s-a instalat pe primul loc  Formatia engleza a incasat marti seara prima infrangere dupa opt luni de invincibilitate, spaniolii avand dupa victoria cu 3-1 un avans de doua puncte pe prima pozitie a clasamentului grupei H. Calificati in optimile Ligii Campionilor inca de dinaintea etapei trecute, englezii de la Arsenal au aliniat marti o echipa incropita la Sevilla.   CATEGORIC. Paradoxal, oaspetii au fost cei care au deschis scorul, prin Eduardo, in minutul 11. Zguduiti din pumni, ibericii au reactionat imediat, pentru ca pauza sa-i gaseasca in avantaj, dupa reusitele lui Keita si Fabiano. Bomboana pe coliva a fost pusa in penultimul minut al meciului de Kanoute, iar Sevilla a trecut pe prima pozitie a clasamentului, pozitie pentru mentinerea careia ii este suficient un egal in ultima runda, la Praga. "Trebuie sa iau niste decizii in legatura cu alcatuirea echipei, deoarece urmeaza o luna decembrie foarte importanta. Trebuia sa alegem intre competitii. Pentru mine, decembrie este luna Premier League", a spus la final tehnicianul lui Arsenal, Arsene Wenger, care nu va putea sta pe banca la meciul cu Steaua de la 12 decembrie, fiind suspendat. Wenger a fost trimis in tribuna in minutul a€™80 al partidei cu Sevilla, dupa ce i-a spus arbitrului ca este naiv deoarece a acordat un fault gazdelor in urma unei simulari. drago.stoica@jurnalul.ro   Rijkaard, rosu In meciul disputat la Lyon, unde Barcelona a remizat, 2-2, cu Olympique, Frank Rijkaard a fost eliminat de pe banca de rezerve de arbitrul italian Stefano Farina. Antrenorul Barcelonei a protestat vehement la un fault nesemnalizat asupra lui Messi, precum si la cartonasul galben primit de Yaya Toure in minutul 45, dupa o altercatie cu Juninho.   Chivu, mijlocas Folosit pe intreaga durata a partidei dintre Internazionale si Fenerbahce, scor 3-0 in favoarea milanezilor, Cristi Chivu a fost remarcatul antrenorului Roberto Mancini, romanul reusind si o centrare de gol. "Desi a jucat in premiera ca mijlocas la inchidere, mi-a placut Chivu. Ii trebuie ceva timp pentru a invata toate mecanismele acestui post. L-am folosit la inchidere, deoarece am considerat ca poate da un randament mai bun in acea pozitie, in conditiile in care aveam nevoie de un om care sa-l blocheze pe Alex", a declarat Mancini. La randul sau, Chivu a spus ca va juca oriunde este nevoie: "Imi place pozitia de mijlocas la inchidere, chiar daca este ceva nou pentru mine. Nu sunt obisnuit, dar in timp ma voi adapta. Si la nationala Romaniei am jucat pe acest post in ultimele partide si nu ma plang", a spus Chivu.   Marica, omul meciului Atacantul roman Ciprian Marica a fost votat drept omul meciului de catre fanii lui VfB Stuttgart, dupa ce a reusit golul victoriei in minutul a€™85 al partidei de pe teren propriu cu Glasgow Rangers, scor 3-2. "Sunt foarte bucuros, dar in acelasi timp deranjat de faptul ca nu am jucat si pana acum ca in meciul cu Rangers. Ma simt foarte bine ca am marcat, dar cel mai important este ca am jucat din nou ca o echipa", a spus internationalul roman. Extrem de exigent de obicei in aprecieri, cotidianul german Bild a scris ca Marica a marcat un gol "de zahar".   LIGA CAMPIONILOR - etapa 5   Grupa E   VfB Stuttgart - Glasgow Rangers          3-2 Cacau (a€™45), Pardo (a€™62), Marica (a€™85) / Adam (a€™27), Ferguson (a€™70) Olympique Lyon - FC Barcelona          2-2 Juninho (a€™7, a€™80-pen) / Iniesta (a€™3), Messi (a€™58-pen)   Clasament 1. Barcelona     5          3          2          0          9-2       11p 2. Rangers        5          2          1          2          7-6       7p 3. Lyon            5          2          1          2          8-10     7p 4. Stuttgart       5          1          0          4          6-12     3p   Ultima etapa (12 decembrie): Glasgow Rangers - Olympique Lyon FC Barcelona - VfB Stuttgart   Grupa F   Dinamo Kiev - AS Roma         1-4 Bangoura (a€™63) / Vucinici (a€™4, a€™35, a€™78), Giuly (a€™32)   Man. United - Lisabona           2-1 Tevez (a€™61), Cr. Ronaldo (a€™90) / Abel (a€™21)   Clasament 1. Man. United 5          5          0          0          12-3     15p 2. AS Roma     5          3          1          1          10-5     10p 3. Sporting       5          1          1          3          6-8       4p 4. Dinamo Kiev            5          0          0          5          4-16     0p   Ultima etapa (12 decembrie): AS Roma - Manchester United, Sporting Lisabona - Dinamo Kiev   Grupa G   TSKA Moscova - Eindhoven   0-1 Farfan (a€™39)   Inter Milano - Fenerbahce        3-0 Cruz (a€™56), Ibrahimovici (a€™66), Jimenez (a€™90)   Clasament 1. Inter Milano  5          4          0          1          11-4     12p 2. Fenerbahce  5          2          2          1          5-5       8p 3. PSV 5          2          1          2          2-6       7p 4. TSKA          5          0          1          4          6-11     1p   Ultima etapa (12 decembrie): PSV Eindhoven - Inter Milano Fenerbahce - TSKA Moscova   Grupa H   FC Sevilla - Arsenal     3-1 Keita (a€™24), Fabiano (a€™34), Kanoute (a€™89-pen) / Eduardo (a€™11) Steaua - Slavia Praga   1-1 V. Badea (a€™12) / Senkerik (a€™79)   Clasament 1. Sevilla          5          4          0          1          11-7     12p 2. Arsenal         5          3          1          1          12-3     10p 3. Slavia           5          1          2          2          5-13     5p 4. Steaua          5          0          1          4          3-8       1p   Ultima etapa (12 decembrie): Arsenal - Steaua Slavia Praga - FC Sevilla