Dinamo si-a continuat duminica seara marsul triumfal in acest campionat, trecandu-si in cont inca o victorie, una cu gust mai dulce deoarece a fost obtinuta in fata unei rivale care, toeretic, se bate la titlu. Echipa lui Rednic si-a egalat performan
Dinamo si-a continuat duminica seara marsul triumfal in acest campionat, trecandu-si in cont inca o victorie, una cu gust mai dulce deoarece a fost obtinuta in fata unei rivale care, toeretic, se bate la titlu. Echipa lui Rednic si-a egalat performanta din 1999, cand, de asemenea, a obtinut tot zece succese in primele zece runde, insa atunci nu a dat piept cu niciuna dintre marile rivale, pe cand in acest sezon Dinamo a trecut de Steaua, de Rapid si de Poli Timisoara, o alta trupa cu pretentii macar la podium. Nu a fost o victorie usoara pentru echipa lui Rednic, care a fost de nerecunoscut in prima ora de joc, cand Rapidul a controlat destul de clar autoritatile din teren. Zicu a obtinut un penalty in minutul 3, dupa un fault fara discutie al lui Margaritescu, iar Badoi a executat la vinclu lovitura pe care se bagase sa o bata Burdujan. Dinamo a acuzat socul si a iesit cu greu din propria jumatate de teren, iar la un moment dat se parea ca sirul victorios al "cainilor" se va incheia intr-un mod nu tocmai placut. Partial, Rapidul nu a mai repetat greseala din meciul cu Steaua, de a se retrage dupa gol, ci a ramas in terenul adversarului, profitand de orice minge recuperata pentru a pune atacantii in valoare. Numai ca fara Viorel Moldovan si Ionut Mazilu, giulestenii nu au putut sa treaca de apararea atenta a cuplului Moti - R. Stefan, iar cele cateva contre in situatie de trei la trei sau patru la patru au fost irosite lamentabil de oaspeti. Dinamo a scos capul de la cutie dupa minutul 50, iar la prima faza mai acatarii Pulhac a centrat in fata portii, iar Ganea, abia a intrat, l-a executat sigur pe Coman. Rapidul a cedat fizic si psihic, iar "cainii" au profitat din plin si au mai aplicat doua lovituri letale apararii pana atunci foarte exacte a Rapidului. Victorie logica a lui Dinamo, care a comemorat sase ani de la decesul lui Catalin Haldan intr-un mod cat se poate de frumos: a invins o rivala traditionala si a crescut distanta fata de Steaua la noua puncte.
Mircea Rednic exulta la final, pentru ca a obtinut victoria in fata unor fosti colaboratori care i-au devenit intre timp dusmani. "Este o victorie foarte mare, in primul rand pentru ca am avut arbitri straini. Dar eu va spun ca avem arbitri romani mai buni decat cei de astazi. Noi am ajuns acolo, in fata, cand nimeni nu se astepta si de aceea au inceput sa ne acuze ca noi castigam cu arbitrii. Dar nu este adevarat. Am ajuns datorita jucatorilor mei, carora astazi le-as da nota 10", a spus Rednic. Fericit de victorie, antrenorul lui Dinamo a evitat sa-si mai loveasca adversarii. "Eu nu am avut nimic cu Razvan Lucescu, ce-a fost a fost. Dar, inca o data spun, ca eu nu am <<mancat>> niciodata pe nimeni. Eu il apreciez pe Razvan, ce a facut el in Cupa UEFA in sezonul trecut nu e usor. Dar acum nu sunt suparat pe nimeni. Nu am nimic de impartit cu nimeni", a spus Mircea Rednic. Nici macar lui Copos nu a dorit sa-i transmita nimic, dupa ce patronul Rapidului l-a dat de doua ori afara din Giulesti, o data chiar de ziua lui, iar apoi l-a instalat antrenor si s-a razgandit apoi, pastrandu-l pe Razvan. "Nu mai dau nici o dedicatie. Prin victoria asta, poate ca Dumnezeu nu i-a iertat pe cei care au gresit fata de mine si mi-au facut rau. Dar eu i-am iertat pe toti", a explicat antrenorul, anuntand ca premiul sau pentru jucatori este o minivacanta de trei zile.
Razvan Lucescu: "In fotbal mai si pierzi"
Razvan Lucescu, antrenorul Rapidului, a incercat la final sa para calm, insa nu s-a putut abtine sa-si critice jucatorii. "Sunt dezamagit, pentru ca am condus cu 1-0 si am trait mult timp cu impresia ca vom castiga. Dupa o prima repriza foarte buna, am luat un gol venit din nimc in minutul 60 si s-a daramat totul. Nu e posibil ca Ganea sa inscrie la o faza la care noi aveam patru oameni in careu, iar Dinamo doar unul!", a spus antrenorul. Lucescu a afirmat ca apoi a intervenit oboseala si dorinta de a marca, iar asta a dat spatii dinamovistilor, care au profitat din plin. "Mai degraba am pierdut noi decat a castigat Dinamo astazi. In acest moment este greu sa mai vorbim de titlu, dar noi vom lupta pana la capat sa strangem puncte. Venim dupa o serie de patru meciuri din care am castigat trei si am remizat unul, cu Steaua, este normal ca in fotbal sa mai si pierzi cate un meci", a concluzionat Lucescu. (B.G.)


Despre autor:

Ziua

Sursa: Ziua


Abonează-te pe


Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.