Ministerul Sanatatii a decis constituirea unui comitet de coordonare pentru protejarea starii de sanatate a populatiei si prevenirea situatiilor de urgenta provocate de temperaturile extrem de scazute si caderile abundente de zapada. Astfel, cu ajutorul medicilor de familie, reprezentantii autoritatilor de sanatate publica vor realiza prompt inventarierea cazurilor care pot deveni urgente medicale: gravide, copii cu diverse afectiuni, bolnavi cronici care au nevoie de supraveghere, bolnavi dializati, virstnici cu nevoi speciale.
Jurnalul National observa ca in Romania nimic nu e nou: zapada cazuta in ultimele 36 de ore a luat prin surprindere (pentru a cata oara) autoritatile locale. Totusi nimeni nu intelege de ce autoritatile din tara au fost luate prin surprindere daca predictii despre starea vremii au fost facute cu mult inainte de declansarea propriu-zisa a iernii. Tot Jurnalul National ne anunta prognoza vremii la inceputul lunii decembrie. Vremea va fi normala pentru iarna in intreaga tara, astfel ca Romania nu va mai avea si in acest an un sezon rece atipic, precum cel precedent, iar anul viitor va fi, in principiu, un an normal din punct de vedere al precipitatiilor si fenomenelor meteo, a declarat, marti, Ion Sandu, seful ANM.
Vreme normala nu inseamna ca, de exemplu, este exclus ca in lunile ianuarie si februarie sa avem perioade de cateva zile cu viscol si temperaturi de -20 de grade Celsius. Aceste fenomene sunt normale pentru iarna in zonele geografice precum cea in care este situata tara noastra", a declarat Sandu.
Precipitatiile au scazut ieri in intensitate, dar au lasat in urma aceeasi reactie intarziata a factorilor de decizie, minciuni sfruntate, responsabilitati pasate dintr-o ograda in alta. Meteorologii au ridicat codul galben si anunta ca vor urma cateva zile geroase.
Prima confruntare cu iarna “serioasa” i-a lasat pe romani si in acest sezon cam sifonati. Avertizarea cu cod galben a meteorologilor s-a confirmat, iar mai bine de jumatate din suprafata tarii a fost cuprinsa de ninsori abundente. Masurile pregatite de autoritati pentru a face fata zapezii s-au dovedit insuficiente si mii de persoane au avut de suferit. Am ascultat ieri toata ziua lamentarile celor obligati sa se ocupe de deszapezire, motivatii puerile cum ca vantul a batut de la stanga la dreapta si nu invers, convocari intarziate ale comandamentelor de iarna, promisiuni si tot felul de alte aberatii.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Analiză Clean Recycle: numărul deșeurilor de ambalaje, în creștere de sărbători
Sursa: green.start-up.ro
Răzvan Ghenu, Arggo: Ne confruntăm cu din ce în ce mai multe atacuri cibernetice
Sursa: retail.ro
Care este ziua ta norocoasă în funcție de zodie în săptămâna 29 aprilie - 5 mai
Sursa: garbo.ro
UniCredit va oferi carduri adaptate pentru nevăzători
Sursa: futurebanking.ro
Oracolul Îngerilor: Ce mesaj are Îngerul Păzitor pentru 26 aprilie 2024?
Sursa: kudika.ro
🎦 Smart Products, afacerea care caută mereu cele mai noi tehnologii în lume
Sursa: start-up.ro
Dosarul Mineriadei | Procurorii au mers acasă la Ion Iliescu
Sursa: wall-street.ro