Parafrazand titlul unui roman celebru, cam asa poate fi caracterizata evolutia nationalei feminine a Romaniei in ultimele meciuri ale Mondialelor din Franta. Dupa o halucinanta victorie obtinuta in "sferturi", impotriva reprezentativei tarii gazda, 3
Parafrazand titlul unui roman celebru, cam asa poate fi caracterizata evolutia nationalei feminine a Romaniei in ultimele meciuri ale Mondialelor din Franta. Dupa o halucinanta victorie obtinuta in "sferturi", impotriva reprezentativei tarii gazda, 34-31, la capatul a patru reprize epuizante de prelungiri, elevele lui Tadici si Musi au fost intrecute de o maniera categorica, 30-20, de campioana entitre, Rusia, in semifinale. Ca si in alte partide, romancele au avut o evolutie palida in prima parte a meciului cu Franta, care s-a desprins chiar si la sapte goluri (13-6 si
14-7), Cristina Neagu stabilind apoi scorul reprizei, 14-8. Remontate dupa sfaturile de la cabine ale celor doi tehnicieni, fetele noastre s-au apropiat la un singur gol (13-14) in minutul 38, restabilind apoi egalitatea prin Ramona Maier, sase minute mai tarziu. S-a mers cap la cap pana spre finalul timpului regulamentar, cand tabela de marcaj a indicat 24-24. Primele doua reprize de prelungiri s-au derulat sub acelasi semn al echilibrului de forte, scorul devenind 27-27. Abia in cea de-a patra repriza am reusit sa ne distantam la trei goluri, 32-29, datorita Stelutei Luca si apoi la patru, 34-30, in final fiind 34-31 in favoarea noastra. "Spiritul de echipa a triumfat! Avem nevoie de recuperare urgenta dupa acest duel, care poate fi considerat un meci si jumatate, dupa cele 80 de minute jucate", a avertizat Gheorghe Tadici la sfarsitul confruntarii cu frantuzoaicele. Din pacate, oboseala avea sa-si spuna cuvantul, o singura zi dovedindu-se, iata, insuficienta pentru recuperare. Romania nu a aratat nici pe departe ca o vicecampioana a lumii in confruntarea cu lidera mondiala a momentului, Rusia. Aceeasi evolutie dezamagitoare din prima parte a jocului avea sa continue si dupa pauza, iar handbalistele antrenate de Evgheni Trefilov au profitat din plin de greselile adversarelor, dovedindu-se superioare la toate capitolele. E greu sa castigi impotriva Rusiei, cand nu merg nici atacul, nici apararea, nici portarii, pivotul nu e folosit cum trebuie, iar colac peste pupaza mai ratezi si patru dintre cele sapte aruncari de la 7 m, acordate de arbitrii danezi Gjeding si Hansen, care au condus bine. Exemplificand, extrema Ramona Maier a marcat un singur gol din actiune, iar colega ei de post, Adriana Olteanu, niciunul! La randul lor, Luminita Dinu si Tereza Paslaru n-au prins o zi de gratie intre buturi. Singura jucatoare ce merita remarcata este Adina Meirosu (5 goluri), care s-a zbatut in ambele faze ale jocului. Au mai inscris: Ionela Stanca (3), Cristina Neagu (3), Steluta Luca (3), Camelia Balint (2), Aurelia Bradeanu (1), Valeria Bese (1), Narcisa Lecusanu (1), Ramona Maier (1). Golgetera meciului a fost Ludmila Postnova, cu 9 reusite. Gheorghe Tadici a sintetizat in stilu-i caracteristic prestatia echipei: "Oboseala fizica si criza de idei tactice au determinat, in buna masura, acest rezultat nedorit, datorat nefinalizarii eforturilor de recuperare dupa epuizantul meci cu Franta. In aceste conditii, nu puteam lupta cu 14 jucatoare de forta, al caror joc, adesea obstructionist, n-a fost sanctionat. Va fi greu sa le readucem in forma pana la partida cu Germania, care se anunta foarte dificila, fiind in joc medaliile de bronz. Nemtoaicele nu vor mai evolua, cu siguranta, ca in meciul pierdut la opt goluri diferenta in grupa preliminara. Sper sa reusim sa castigam, iar din ianuarie sa ne conectam la turneul preolimpic, pe care sper sa-l gazduim in luna martie, unde trebuie sa obtinem biletele pentru Beijing, indeplinindu-ne, astfel, obiectivul". In cealalta "semifinala", Norvegia a intrecut Germania cu 33-30 si a intalnit Rusia (aseara) in disputa pentru medalia de aur.