HCM Constanta a debutat cu dreptul in grupa E a Ligii Campionilor, reusind sa invinga, in deplasare, cu scorul de 34-31 (14-16), pe Banik Karvina (Cehia), dupa ce, la un moment dat, fusese condusa cu sase goluri.
Reveniti dupa un an de pauza in g
Reveniti dupa un an de pauza in grupele Ligii, handbalistii de la malul marii au inceput cat se poate de prost meciul cu campioana Cehiei, care la jumatatea primei reprize conducea cu scorul de 10-4. Extrema Laurentiu Toma a dat insa tonul revenirii in meci a "rechinilor", acestia reusind sa echilibreze tabela cu cinci minute inainte de pauza (13-13). Debutul reprizei secunde a apartinut tot jucatorilor gazda, care s-au distantat la 20-15 in minutul 35, parand a scapa in invingatori. A fost momentul in care la rampa a iesit portarul Ionut Stanescu.