Romanul in varsta de 24 de ani a reusit sa treaca in turul doi al turneului de 323.000 de euro de la Bucuresti, dupa ce l-a invins in trei seturi, scor 7-5, 4-6, 6-4, pe argentinianul Edgardo Massa.
Victor a inceput prost meciul, adversarul sau r
Victor a inceput prost meciul, adversarul sau reusind sa-si adjudece primele doua game-uri. Treptat insa, el a echilibrat disputa si a reusit sa castige setul intai cu 7-5. In cel de-al doilea set, la scorul de 2-2, Crivoi a avut sase mingi de break, dar nu a reusit sa fructifice niciuna. La scorul de 5-4 pentru sud-american, Crivoi a servit pentru a ramane in joc, dar, din pacate, Massa a reusit break-ul si a castigat setul. Insa jocul bun aratat de Crivoi a dat rezultate in decisiv, pe care romanul clasat pe locul 196 ATP si l-a adjudecat cu 6-4. "Nu m-am gandit la rezultatele romanilor din prima zi, m-am concentrat mai mult asupra partidei mele. Am incercat sa depasesc emotiile inerente unui joc disputat in fata propriilor fani. E foarte greu acasa din cauza presiunii publicului, in timp ce adversarul este relaxat. Pentru a ajunge in primii 50 din lume am nevoie de sanatate, un joc de calitate si fara pauza in ceea ce priveste turneele, pentru ca un jucator clasat pe locul 200 face multe pauze intr-un an", a spus Crivoi, care, desi sufera de o afectiune cauzata de uzura fizica, crede ca ar putea face fata in Cupa Davis. "Nu am jucat niciodata cinci seturi, dar cred ca m-as descurca.