Bucurestenele Rapid si Dinamo, primele formatii romanesti intrate in batalia pentru Cupele UEFA, au fost sortite sa intalneasca doua echipe din micuta, dar cocheta tarisoara Malta, pamantul binecuvantat si inconjurat de Marea Mediterana.
Mai
Mai intai giulestenii cu un bagaj de 5 goluri administrate acasa, langa Podul Grant, s-a deplasat la Sliema Wanderes, pe care a invins-o cu 1-0 inca din minutul 10, prin golul marcat de Buga. Astfel visiniii isi inscriu in palmares o reusita in dubla mansa cu o jumatate de duzina de goluri marcate. In restul timpului de joc, Razvan Lucescu si-a menajat elevii pentru campionatul intern si jocurile internationale care urmeaza.
Dinamo, dupa ce marcase de 4 ori in deplasare, a primit vizita formatiei Hibernians, care a inceput partida din "Groapa" foarte insistenta si numai bara a impedicat ca oaspetii sa deschida scorul la Bucuresti. Dupa o serie alba, abia in minutul 56, Adrian Cristea a deschis scorul, care, dupa cum se stie, a ajuns in final 5-1, scorul general deveind 9-1 pentru alb-rosii.
De remarcat ca, la o gafa de portar fundasul maltez marcheaza golul de onoare si tot el se remarca inscriind un gol si in propria poarta, la centrarea lui Ionel Ganea.
A fost o poveste frumoasa pentru cele doua reprezentatuve ale fotbalului romanesc in Cupa UEFA, prevestand o perioada de bun augur al fotbalului nostru pe plan european.
Asadar, iubitorii sportului rege, vor sta cu ochii pe Rapid si pe Dinamo, urmarindu-le partidele interne si noua formula cu cerintele impuse de fotbalul modern.