Peste o mie de apartamente au fost avariate, iar zeci de masini au fost distruse in urma celor doua explozii produse, joi dimineata, intr-un cartier din Craiova si soldate cu un mort si doi raniti grav, transmite corespondentul Mediafax.
In ur

Peste o mie de apartamente au fost avariate, iar zeci de masini au fost distruse in urma celor doua explozii produse, joi dimineata, intr-un cartier din Craiova si soldate cu un mort si doi raniti grav, transmite corespondentul Mediafax.
In urma primei deflagratii, ce avut loc la ora 5.30 la un punct termic din cartierul Lapus - Arges din municipiul Craiova, o angajata a punctului termic si-a pierdut viata, iar un barbat care trecea prin zona a fost grav ranit, fiind internat in sectia de terapie intensiva a Spitalului Judetean de Urgenta. Potrivit medicilor, barbatul este in coma de gradul patru, medicii fiiind rezervati in privinta sanselor sale de supravietuire.
In urma celei de-a doua explozii, produse in jurul orei 6.30 intr-un apartament dintr-un bloc aflat langa punctul termic, un barbat a fost grav ranit, fiind dus si el tot la Spitalul Judetean din Craiova, la Terapie Intensiva.
De asemenea, in urma celor doua deflagratii au fost afectate peste o mie de apartamente din blocurile aflate in zona si au fost distruse zeci de masini parcate in apropierea punctului termic.
Potrivit viceprimarului Craiovei, Sorin Iordache, sapte echipe din care fac parte reprezentanti ai Primariei, ai Distrigaz Sud si ai Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta merg din apartament in apartament pentru a evalua pagubele produse.
Viceprimarul Craiovei a declarat ca locatarii care au avut de suferit de pe urma exploziei vor fi mutati, pentru cateva zile, in caminele unor scoli si licee din municipiu, pana cand locuintele lor vor fi reparate.
"O mie de apartamente au ramas in frig din cauza geamurilor sparte si a tocariei distruse. Am vorbit cu cei de la Inspectoratul Scolar si am indentificat cateva locuri de cazare pentru locatarii afectati de explozie. Este vorba de Caminul Scolii Traian Demetrescu si Caminul Liceului Matei Basarab", a declarat viceprimarul Sorin Iordache.
Potrivit acestuia, au fost deja contactate firmele ce urmeaza sa remedieze problemele din apartamentele afectate de explozii.
Punctul termic din cartierul Lapus-Arges, unde s-a produs prima explozie, a fost initial centrala de gaze, potrivit directorului Distrigaz Sud, Petre Ciocanescu. Acesta a spus ca, cel mai probabil, exploziile s-au produs din cauza unor acumulari de gaze din canalele termice.

Ars de flacara din baie

Doua dintre victimele exploziei produse joi dimineata la un punct termic din cartierul craiovean Lapus-Arges au ajuns la Spitalul de Urgenta Craiova. Este vorba de Dan Ibinceanu, de 44 de ani, care lucra la punctul termic unde s-a produs deflagratia, si Marin Lupu, de 44 de ani, locatar al blocul O 6.
Dan Ibinceanu a fost internat la Clinica Anestezie Terapie Intensiva (ATI) a spitalului. Din spusele cadrelor medicale, barbatul are arsuri de gradul II si III pe 80% din suprafata corpului si este intr-o stare critica. "Barbatul internat la ATI este in stare foarte grava, dar atata timp cat este in viata, exista intotdeauna o sansa. Nu putem sa dam in acest moment un verdic, chiar daca starea lui este critica. L-am vizitat in jurul pranzului si era constient si linistit, fapt care ne da sperante", a declarat Cristina Calangiu, director general al Spitalului de Urgenta Craiova.
Si Marin Lupu a suferit arsuri de gradul II si III, in urma flacarii care s-a aprins in baia apartamentului sau situat la parterul blocului O 6 din cartierul Lapus. Fata de primul, Lupu are arsuri pe o suprafata mai mica a corpului, de numai 20%. Flacara care s-a aprins probabil de la o punga de gaze i-a cuprins mainile, zona fetei si a bazinului, inclusiv organele genitale. Craioveanul povesteste ca in acel momentul era cu intreaga familie acasa, sotia si doua fete de 18, respectiv 24 de ani, si dormeau, data fiind ora la care s-a intamplat tragicul accident. "Am simtit din somn ca se clatina tot blocul, ca si cum ar fi fost cutremur si s-a auzit o bubuitura puternica, urmata de o flacara mare. In acel moment geamurile de la ferestre s-au facut tandari si s-au imprastiat in toata camera. Ne-am trezit speriati, dar nu mai era lumina. Nu vedeam nimic in jur de bezna ce era. Ca sa ne dumirim am aprins o lumanare. Nu ne-am dus afara ca ne era si teama. Peste tot erau cioburi si un frig groaznic, am luat fetele si am trecut in sufragerie ca acolo nu se sparsesera geamurile. Cine sa mai doarma. Catre dimineata, fetele au inceput sa se pregateasca sa mearga la scoala cea mica, iar cea mare la facultate", spune Marin Lupu. Barbatul sustine ca din momentul in care a explodat punctul termic si pana s-a produs incidentul din locuinta lui s-a tot plimbat cu lumanarea prin casa, dar nu s-a intamplat nimic. "Nu stiu cum s-a intamplat, ca daca era de la gaze, de ce nu s-a aprins de la inceput, ca tot am umblat prin casa cu lumanarea aprinsa? Aragazul era oprit de seara, iar eu nu am centrala. Numai cand ajunsei la baie izbucni o flacara care ma cuprinse peste fata si maini. Dar atat, nici o explozie, nimic. Toti ai mei erau in casa si nu au avut de suferit. Acum ma gandesc ca ar putea fi si de la gaze, ca miercuri seara mirosea rau de tot si i-am spus si sotiei ca prea este miros puternic si Doamne fereste sa nu se intample ceva", povesteste Marin.


Despre autor:

Curierul National

Sursa: Curierul National


Abonează-te pe


Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.