Dupa 30 de ani, "Toate pan­ze­le sus!" a prins viata pe su­port DVD, sub ingrijirea aten­ta a TVRMEDIA. Filmul arata impecabil. Aceasta reconstituire a fost facuta cu sufletul... Pentru un film lung
Dupa 30 de ani, "Toate pan­ze­le sus!" a prins viata pe su­port DVD, sub ingrijirea aten­ta a TVRMEDIA. Filmul arata impecabil. Aceasta reconstituire a fost facuta cu sufletul... Pentru un film lung de aproa­pe 600 de minute, adica peste zece ore, actorii nu au dat probe. Cu un fler excep­ti­onal, regizorul Mircea Muresan a gasit interpretii ideali pentru fermecatoarele personaje ale scriitorului Radu Tudoran. "Cat am filmat nu ne simteam actori la lucru, ci un grup de prieteni, cum rar gasesti in via­ta. Ziua pescuiama€¦ Jean Constantin era un pescar nemaipomenit. Cu noi era numai suflet! Nu mai avea carne, oase in trup, ci numai sufleta€¦ Cand s-au terminat fil­ma­ri­le, am plecat fiecare la casele noastre, la famiile noastre. Si, ciudat, ma simteam inspaimantator de singur, ca soldatul venit de pe front...", isi aminteste Sebastian Papaiani.  
PE VIU. "Toate panzele sus" a fost realizat in intregime in Studi­o­u­r­ile Buftea. "Ne-a ramas in suflete nostalgia minunatei «croaziere» cu mineralierul «Bocsa», de la Constanta pana in Portul Vittoria din Brazilia. Merita toate omagiile noastre intre­gul echipaj si minunatul Ca­pitan Freitag. Ei au «aranjat» astfel traseul incat sa traversam ziua Mediterana, ca sa filmam Bosforul, sa ocolim de aproape Capul Sunion, Mal­ta, Stram­toarea Gibraltar, Ca­na­re­le... cu o nava de 55.000 TDW, lun­ga cat doua stadioane puse cap la cap. Filmarile acestea pe viu, inclusiv de-a latul Atlanticului, au confe­rit filmului un parfum adevarat de auten­ticitate", marturiseste regizorul. Muzica pentru cele 600 de mi­nu­te de aventura pe pelicula a fost compusa cu multa inspiratie de Radu Serban. "La imprimare, pe pla­­toul de la Buftea, pentru orchestra nu­me­roasa condusa de Sile Di­ni­cu, Radu aseza pe pupitrul dirijorului orchestratii laborioase, cu volu­me de partituri scrise de mana", po­ves­tes­te Mircea Muresan.   GHID. Prima difuzare a seria­lu­lui: duminica dimineata, ora 10:00, la doua saptamani dupa cutremurul din 4 martie 1977. "Eram, cu apartamentul daramat pe jumatate, sinistrati in refugiu la doamna Irina Petrescu, care ne-a adapostit un timp, pe mine si pe Ion Besoiua€¦ Am baut atunci o sampanie... Dar, ce pacat!, transmisia era in alb-negru. Altcineva de la CC PCR n-a fost de acord cu colorul, «adica sa se faca o exceptie tocmai cu aceasta emisiune?»", spune regizorul. Acum, la trei decenii dupa ce s-a strigat prima oara "Toate panzele sus!", exista un DVD care poate fi un ghid pentru generatiile viitoare. "Sa lasam adolescentilor de astazi bucuria de a visa, de a gusta aventura, de a simti prietenia si solidaritatea. Sa poata ei strabate, acum, marile cu gandul sau cu faptaa€¦", incheie Papaiani.   Sa te plictisesti de fericire?! Nereusind sa plece cu corabia sa intr-o calatorie in jurul lumii, scriitorul Radu Tudoran si-a ima­gi­nata€‚o ase­menea calatorie la ma­sa de scris. Asa s-a nascut, in 1954, ro­manul "Toate panzele sus!". "Fericirea e coplesitoare ca vaz­du­hula€¦ Poti sa explici vaz­du­hul? Cum sa explici fericirea? Ea nu are limite si atunci cu ce s-o compari? Am avut senzatia ca o sa ne plictisim de atata fericire. I-am spus asta lui Ilarion. «Cand o sa pleci de aici, o sa plangi, milogule!», mi-a raspuns el", marturiseste Sebas­ti­­an Papaiani.  Cu Polonicul "Am cea mai amuzanta amintire cand l-am batut, pur si simplu, pe regizor. Mircea Mu­re­san facea un rol de pirat si eu trebuia sa-l altoiesc in film cu un polonic. Ca sa se apere de gestul meu foarte «autentic», el si-a pus un castron sub fes, dar eu tot l-am nimerit." Jean Constantin       Munca de marinar "Am trait libertatea marii si a vantului in panze. Si acum, dupa trei decenii, ma mai intreaba cate cineva: «Ce faci, capitane Lupan?». Am facut munca de marinar la modul serios, in decorurile din Portul Tomis gandite si executate de marele sce­no­graf Marcel Bogos." Ion Besoiu       Ani Fericiti "Am copilarit pe malul marii si cei doi ani petrecuti in platou, pe cheiurile Portului To­mis sau pe vasul «Spe­ran­ta» m-au facut sa ma simt ca «pes­tele in apa». Acei doi ani au fost cea mai frumoasa, fericita si luminoasa perioada a vietii mele, in­de­o­sebi pentru ca am lucrat ala­turi de colegii mei. Ilarion Ciobanu    Echipaj adevarat "Ne-am intalnit prima data la Capsa, convocati de Mu­re­san. Apoi am stat doua sap­ta­mani pe o nava ade­va­ra­ta, ca sa ne obisnuim cu ma­rea sa vedem daca facem fata tan­gajului. Aveam acolo un echipaj ade­varat si un ca­pi­tan, in persoa­na regizorului se­cund Marin." Sebastian Papapiani      PATRU DVD-URI. "Toate pan­ze­le sus!" es­te reconstituit intr-o colectie de pa­tru DVD-uri. In 1954, scrii­to­rul Ra­du Tudoran a revenit cu un ro­man pentru ti­neri, care s-a dovedit a fi o bomba a far­me­cului li­te­rar, cu explozie intarziata. Regizorul Mircea Mu­re­san a facut din roman o poveste cinematografica nemuritoare       dana.andronie@jurnalul.ro


Despre autor:

Jurnalul National

Sursa: Jurnalul National


Abonează-te pe


Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.