La fel ca in meciul tur, vedetele lui Marco Van Basten n-au reusit decat o victorie la limita, dar ii vor insoti pe tricolori la turneul final al Campionatului European. Unicul gol al partidei disputate sambata seara pe "De Kuip", din Rotterdam
La fel ca in meciul tur, vedetele lui Marco Van Basten n-au reusit decat o victorie la limita, dar ii vor insoti pe tricolori la turneul final al Campionatului European. Unicul gol al partidei disputate sambata seara pe "De Kuip", din Rotterdam, a fost inscris de Danny Koevermans, in minutul 43, atacantul lui Feyenoord fructificand centrarea de pe partea stanga a lui Wesley Snejder.   ASEDIU. Olandezii au dominat meciul de la un capat la altul, dar au irosit o sumedenie de ocazii. Pe Joubert au incercat sa-l invinga, rand pe rand, Bouma, Van Bronckhorst, Snejder, Van Nistelrooy, Van der Vaart si Melchiot, insa suturile lor ba au ocolit poarta, ba s-au oprit in blocajul luxemburghezilor, care au aglomerat cat au putut zona din fata suprafetei de pedeapsa. Elevii lui Marco Van Basten au ramas in ofensiva si dupa golul inscris de Koevermans, insa partea secunda a scos in evidenta un Joubert in zi de gratie, portarul luxemburghezilor intervenind salvator in cel putin sapte situatii critice. Inexistenti timp de 89 de minute in fata portii aparate de Van der Sar, amatorii luxemburghezi le-au dat mari emotii batavilor in finalul partidei, Remy fiind, in doua randuri, foarte aproape sa restabileasca egalitatea. Scorul stabilit in prima repriza nu s-a mai modificat insa, iar Olanda a obtinut si matematic calificarea la Campionatul European de anul viitor. Chiar si asa, la final publicul prezent pe Stadionul "De Kuip", din Rotterdam, si-a fluierat copios favoritii, nemultumiti de faptul ca multitudinea de vedete a lui Van Basten nu s-a impus la o diferenta mai mare, in conditiile in care a avut in fata o echipa alcatuita, in totalitate, din niste ilustri necunoscuti. In ultimul joc al grupei, Olanda va juca la Minsk cu Belarus. Albania - Belarus 2-4 Dupa ce a tinut in sah Bulgaria, scor 0-0, si a scos-o din cursa pentru calificare la turneul final al CE 2008, Albania a clacat, neasteptat, pe teren propriu, scor 2-4, in fata reprezentativei Belarusului. Oaspetii au inceput mai bine si au deschis scorul prin Romascenko (a€™28), insa albanezii au revenit prin reusitele lui Bogdani (a€™39) si Kapllani (a€™43). Totusi, cele doua echipe au intrat la cabine la egalitate, Kutuzov inscriind in prelungi­rile reprizei (a€™45+1). In partea a doua, acelasi Kutuzov (a€™54) si Romascenko (a€™63 - penalty) au inscris pentru un succes oarecum surprinzator al bielorusilor.
Machiavelic "Am facut un meci destul de bun, insa am pacatuit la finalizare. Important este insa ca am castigat si ne-am asigurat calificarea la turneul final al Campionatului European. Pana atunci avem timp suficientsa remediem deficientele din jocul nostru" Marco Van Basten, selectioner Olanda