Internationalii romani de la Inter si Fiorentina au contribuit decisiv la golurile marcate de colegii lor de echipa.

Adrian Mutu a invatat din criticile antrenorului Cesare Prandelli referitoare la egoismul sau si i-a pasat decisiv lui Vieri pentru golul care a adus Fiorentinei trei puncte din meciul cu Napoli. Si Cristi Chivu (foto) a dat o pasa de gol in victoria cu 4-1 obtinuta de Inter cu Genoa, presa italiana notind ca internationalul roman a avut cea mai buna prestatie in tricoul campioanei Italiei. „Si-a asumat rolul de sef al defensivei. L-a anihilat complet pe Borriello si a dat siguranta intregii defensive. Revenirea lui Materazzi poate astepta", a scris „Datasport". Despre Mutu, site-ul goal.com a scris ca a creat delir printre suporterii echipei AC Fiorentina, adaugind: „Prandelli nu i-a acordat nici o zi de pauza si romanul nu a deziluzionat. A creat golul lui Vieri si alte citeva splendide actiuni". „Serpuiri, driblinguri, pase decisive, ocazii de gol. Acesta a fost repertoriul romanului, unul dintre cele mai bune", a scris si „Datasport".

In alte colturi ale Europei, romanii au sorbit gloria din cupele nationale. Sahtiorul lui Mircea Lucescu s-a calificat, miercuri seara, in sferturile de finala ale Cupei Ucrainei, dupa ce a invins, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, echipa Arsenal Kiev. In sferturile competitiei s-a calificat si Dinamo Kiev, cu un gol marcat de Tiberiu Ghioane. Un gol a marcat si Kirita pentru Ankaragucu in Cupa Turciei, iar Ogararu a fost integralist la Ajax in victoria de miercuri seara, scor 3-1, impotriva lui Heerenveen, in cel de-al treilea tur al Cupei Olandei. Marica a revenit si el in atacul formatiei VfB Stuttgart, evoluind aproape un sfert de ora in meciul din Cupa Germaniei, cistigat cu 3-2 in fata divizionarei secunde Paderborn. Marti, Auxerre, cu Niculae si Tamas titulari, se calificase mai departe in Cupa Frantei.