Handbalistele de la Oltchim Rm. Valcea au debutat cu dreptul in grupele Ligii Campionilor, dupa ce au trecut, duminica seara, de liderul campionatului danez, Viborg KH, cu scorul de 33-30 (18-15), spre satisfactia celor 2000 de fani prezenti in tribunele Salii Sporturilor "Traian". Dornice sa-si puna rapid adversarele la punct, elevele antrenorului Gheorghe Tadici (foto) au demarat in forta si, dupa sase minute, conduceau deja la o diferenta de cinci goluri. Dominatia valceana o continuat si dupa revenirea fireasca a danezelor, care au echilibrat situatia in minutul 19, scor 10-8, Galca (10 goluri), Bese (4), Maier (9) si Meirosu (4) reusind din nou sa gaseasca drumul spre gol, in vreme ce Luminita Dinu a ferecat poarta, astfel ca la pauza Oltchim conducea cu 18-15. Repriza secunda a debutat cu un galben vazut de Tadici pentru intrarea cu intarziere a jucatoarelor pe teren, iar Viborg parea ca a gasit solutii pentru a opri ofensiva valceana, egaland in minutul 44 la 24. Cu Talida Tolnai in poarta si cu Ionela Galca excelenta pe semicerc, Oltchim se distanteaza din nou si reuseste sa-si conserve avantajul pana la final, in ciuda eforturilor oaspetelor de a scoate un rezultat favorabil. Cum in cealalta partida a grupei D, Buducnost Podgorica a invins FTC Budapesta, cu 22-19, Oltchim s-a instalat in fotoliul de lider si are mari sanse sa acceada in faza superioara. (T. RIST)