"Finala campionatului, asteptata cu un interes extraordinar, care a imputinat masiv numarul spectatorilor pe toate celelalte terenuri, s-a incheiat cu victoria meritata a pitestenilor, dupa un joc de mare tensiune, in care setea de victorie a dinamov
"Finala campionatului, asteptata cu un interes extraordinar, care a imputinat masiv numarul spectatorilor pe toate celelalte terenuri, s-a incheiat cu victoria meritata a pitestenilor, dupa un joc de mare tensiune, in care setea de victorie a dinamovistilor a primit un veto din partea lui Dobrin, care a ofe­rit tribunelor si telespectatorilor al nu mai stiu catelea meci al vietii sale, el fiind jucatorul care a dominat din toate punctele de vedere terenul" Ioan Chirila, ziarul Sportul 1979 Condusa si inspirata de geniul lui Nicolae Dobrin, FC Arges a castigat la 24 iunie 1979 chiar in Stefan cel Mare, contra lui Dinamo, una dintre cele mai dramatice lupte pentru titlul de campioana din istoria fotbalului romanesc. Gascanul contribuia decisiv la cel de-al doilea titlul cucerit de echipa din Trivale, care a invins pe Dinamo cu 4-3 in urma unei partide senzationale. A fost practic ultima reprezentatie de referinta din cariera unuia dintre ultimii romantici ai fotbalului.   EXECUTII. In sezonul 1978-1979, avand experienta din urma cu sapte ani, pitestenii au mai dat o lovitura. Meciul Dinamo - FC Arges din ultima etapa a campionatului avea un caracter decisiv. Gazdele aveau nevoie de victorie pentru a se incununa, in vreme ce argesenii deveneau campioni si printr-o remiza. Dragnea a deschis scorul rapid, reluand cu capul dupa un corner executat de Talnar, dar oaspetii au revenit dupa doar patru minute. Dobrin a driblat tot la mijlocul terenului, i-a pasat lui Iovanescu, acesta l-a lansat excelent pe Radu II, care a egalat. Pana la pauza, pitestenii au dus scorul la un 1-3 fara sperante si se parea ca totul este rezolvat. Numai ca Augustin si Dudu Georgescu (din penalty) au facut 3-3, iar finalul avea sa fie unul din infarct. Arbitrul de centru, satmareanul Otto Anderco, avea sa-i exaspereze pe cei de la FC Arges, prelungind me­ciul cu aproximativ patru minute. A fost suficient pentru ca Nicolae Dobrin sa mai ofere un gol-capodopera, sutand senzational de la circa 20 de metri dupa ce se jucase cu adversarii. Gascanul a stabilit scorul final, Dinamo - FC Arges 3-4. "Toata lumea stie ce i-am spus la finalul ace­lui meci, ca daca mai prelungeste ca sa mar­cheze Dinamo o sa marchez eu. De atunci nu am mai vorbit niciodata cu el, nici dupa o zi, nici dupa o saptamana, absolut niciodata", si-a amintit Dobrin intr-unul dintre ultimele sale interviuri. La sfarsitul acelui an, 1979, aureolat de cucerirea titlului, Nicolae Dobrin a cucerit din nou titlul de cel mai bun jucator al anului. Meciul Dinamo - FC Arges (3-4) a fost unul dintre putinele partide decise de genialitatea si inteligenta unui fotbalist a carui celebritate nu s-a extins doar din cauza sistemului.   Mentorul Halagian Florin Halagian, omul care timp de 12 ani a gestionat cariera lui Nicolae Dobrin, nu poate uita meciul de poveste din 1979. "Pana si trofeul fusese in­scri­p­tionat de FRF cu «Dinamo Campioana Na­ti­o­na­la». Gicu era suspendat de mine, ca ma suparase. Cu doua zile inainte de meci a venit si m-a implorat sa-l bag in echipa. Spu­nea ca el va da golul victoriei. In minutul 92 a luat mingea de la centrul terenului si a inceput sa dribleze. Apoi, de la 30 de metri, i-a dat un gol lui Anutei pe care nu-l va uita niciodata", a rememorat Halagian.

a— Povestea lui Dobrin povestita de Dobrin a— Spectator de lux a— Imposibil recurs pentru Printul din Trivale a— S-a refacut cuplul Dumitrache - Dobrin a— Bisturiul care a salvat driblingul   a— In topul de suflet al lui Helmut Schon a— Evadarea la Craiova