Este ziua 271 a anului
Au mai ramas 94 de zile

SoareleRasare la 7:09 a— Apune la 19:03


LunaRasare la 19:35 a— Apune la 9:06
Ultimul patrar (Luna in descrestere) 3 octombrie a— Lun
Este ziua 271 a anului
Au mai ramas 94 de zile

SoareleRasare la 7:09 a— Apune la 19:03


LunaRasare la 19:35 a— Apune la 9:06
Ultimul patrar (Luna in descrestere) 3 octombrie a— Luna noua 11 octombrie a— Primul patrar (Luna in crestere) 19 octombrie a— Luna plina 26 octombrie


Sarbatoare crestinaCuviosul Hariton Marturisitorul a trait pe vremea imparatului Aurelian in Cetatea Iconiei din Eparhia Licaoniei. Adus inaintea judecatii si marturisind cu indrazneala ca Hristos este Dumnezeu, a fost batut de patru slujitori si ars. Dupa sfarsitul imparatului Aurelian, scapand, sfantul s-a dus in pustiu, unde a cazut intre talhari, care l-au prins si l-au legat. Atunci  a venit un sarpe si a intrat in vasul in care tineau talharii vin. Si-a varsat otrava in vin, iar acestia, bandu-l, au murit cu totii. Sfantul a facut din pestera biserica si, adunand multime de calugari, a facut manastire. La adanci batraneti a adormit intru Domnul.


a—Calendar crestin-ortodox: Cuv. Hariton Marturisitorul; Sf. Proroc Varuh; Sf. Mucenic Pimen

a— Calendar romano-catolic: Sf. Venceslau, mucenic; Laurentiu Ruiz si insotitorii sai, mucenici

a— Calendar greco-catolic: Sf. Hariton Marturisitorul, calugar


Rugaciune in vremuri de nevoie
Nori apasatori se aduna deasupra mea, Doamne, si amenintarea furtunii ma inspaimanta. Desi sunt in suferinta, nu ma plang impotriva Ta, Dumnezeule, pentru ca Tu esti sprijinul meu si stanca unde imi caut scaparea. Tu, Doamne, cunosti necazurile mele si ai grija de mine neincetat. Cu toata suferinta mea, stiu ca ma iubesti si asta imi da tarie. Cu speranta in ajutorul si bunatatea Ta, nu ma voi lasa rapus, ci ma voi lupta cu curaj si voi fi scapat. Tu esti Cel ce carmuieste lumea si vietile oamenilor. Indreapta corabia vietii mele, care acum este clatinata de valuri furioase, spre ape linistite. Intinde-ti bratul spre mine, Dumnezeule milostiv, si salveaza-ma degraba. Amin!


Click istoricAstazi se implinesc 35 de ani de la moartea marii interprete a cantecului popular oltenesc, Maria Lataretu. A vazut lumina zilei la 7 noiembrie 1911 in familia lui Ion Borcan din Gorj. Nu implinise bine 16 ani cand a devenit cantareata principala a tarafului Tica Lataretu, viorist si cantaret din Lelesti, sat nu departe de Targu-Jiu. Tanarul lautar i-a devenit sot, de acum interpreta fiind cunoscuta ca Maria Lataretu. A incetat din viata pe scena pe care a slujit-o cu credinta si devotament. Inima ei a incetat sa bata cand inca nu incetasera aplauzele si ovatiile publicului. Era 28 septembrie 1972 la Caminul Cultural din Romanesti, judetul Botosani.


S-a intamplat aziIn Romania
a— 1737 - Inochentie Micu prezinta un nou memoriu Dietei
in numele "natiunii romane" din Transilvania. Datorita refuzului episcopului de a inlocui termenul de "natiune" prin "romani" sau "plebea romaneasca", Dieta nu permite citirea textului;
a— 1848 - Generalul Gheorghe Magheru hotaraste dizolvarea taberei de voluntari de pe "Campul lui Traian" de la Raureni (Valcea). Sfarsitul Revolutiei in Tara Romaneasca. Astfel, autocratiile tarista si otomana pun capat cu forta experimentului muntean de emancipare nationala si sociala, care era prea apropiat de granitele lor pentru a fi tolerat;
a— 1914 - Urcarea pe tron a regelui Ferdinand I, nepotul de frate si succesorul regelui Carol I. Depunand juramantul in fata Corpurilor Legiuitoare, declara ca "va domni ca bun roman"; print mostenitor din martie 1889,
Ferdinand se casatoreste in decembrie 1892 cu Maria, principesa de Marea Britanie si Irlanda, avand sase copii.

In lume
a— 1066 - William Cuceritorul invadeaza Anglia;
a— 1448 - Christian I este incoronat rege al Danemarcei.

Nascuti la 28 septembrie
a— 1882 - Vasile Parvan, istoric (m. 1927);
a— 1934 - Brigitte Bardot, actrita.


Credinte populare, traditii, semneGardul tarnii, numit si gardul satului sau santul merelei, a fost atestat in Campia Romana, Dobrogea si sud-estul Moldovei si cu functie de aparare impotriva atacurilor neprevazute din afara: "Satul se inconjura cu gardul tarnii. Fiecare gospodar isi sapa in dreptul casei lui, catre camp, un sant adanc. Pe pamantul scos in afara si pe sant cresteau schini, holera si catina. Nici vita, nici om nu putea trece santul. In satul Gropeni din judetul Braila "santul de aparare avea latimea de patru metri si adancimea de aproximativ trei metri si jumatate. Pamantul scos din sant se batea sub forma de val, iar peste acesta se construiau garduri din stuf. Santul se umplea cu apa in perioada ploilor si seca pe timp de seceta. Peste sant se trecea pe podisti din lemn, iar cand apa seca, se foloseau talpicile, trepte sapate in pamant". Santul sau gardul tarnii avea, pana spre inceputul secolului al XX-lea, un rol dublu: economic (apara holdele si viile din afara vetrei de patrunderea vitelor din sat) si de aparare (impiedica patrunderea raufacatorilor, veniti in grupuri razlete pentru jaf).
Profesor Ion Ghinoiu


Despre autor:

Jurnalul National

Sursa: Jurnalul National


Abonează-te pe


Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.