Fundasul dreapta al lui Ajax s-a accidentat la citeva zile dupa ce si Contra devenise indisponibil. Piturca nu mai este nevoit sa inventeze explicatii pentru neconvocarea lui Ogararu.

Cu o singura exceptie, Mutu, jucatorii convocati de Piturca pentru amicalul contra Turciei (Bucuresti, 22 august) au probleme mai mici sau mai mari la echipele de club. Primul a intrat in lupta Marica, la Stuttgart. Campioana Germaniei a deschis noua editie de Bundesliga cu un egal acasa, 2-2 cu Schalke. Eforturile debutului l-au costat un cartonas galben, dar i-au adus satisfactia de a fi obtinut un penalty. Armin Veh l-a tinut in teren pina in minutul 76, dupa care l-a inlocuit cu Ewerthon. A marcat in schimb Sergiu Radu, golul de onoare al lui Wolfsburg (1-3 acasa cu Bielefeld), dar „Schija" este prea mic pentru pretentiile unui selectioner atit de mare.

Probleme si in Olanda, dar numai pentru Ogararu. Titular in Supercupa Olandei, cistigata de echipa sa cu 1-0 in fata campioanei PSV, fundasul dreapta al lui Ajax a fost inlocuit in minutul 27. Ogararu va lipsi aproape o luna, la fel ca si Contra, titularul postului la nationala. Desi folosit meci de meci la Ajax, fostul stelist nu este deloc in gratiile lui Piturca, in locul lui fiind folosite solutii de compromis precum Banel Nicolita sau Petre Marin. Daniel Niculae a fost rezerva la Auxerre, ca si Gabi Tamas, dar a intrat pe teren in minutul 72. Echipa lor a fost invinsa cu 2-0 de Bordeaux si este penultima in Franta. Nici Marius Niculae (Inverness, Scotia) nu a reusit sa marcheze la debut. Probleme mari si pentru Chivu: Inter pierde meci dupa meci, in acest weekend calaul fiind AZ 67 Alkmaar, 4-2 pentru olandezi. Romanul a intrat la pauza, la 2-1, dar echipa lui Van Gaal a mai marcat de doua ori. Chivu a jucat fundas stinga.

Mutu este singurul stranier in forma maxima, cel putin dupa ceea ce spune „Gazzetta dello Sport". „Che Mutu!", titreaza cel mai important ziar de sport al Italiei. Jucatorul Fiorentinei a marcat de doua ori impotriva unei echipe modeste, Viareggio. Tot el a ratat si un penalty. La vesti bune ar mai merita amintita victoria Sahtiorului in Ucraina, 2-1 acasa cu Vorskla Poltava, meci in care Lucescu l-a folosit tot timpul pe Rat. In acelasi campionat, Tibi Ghioane continua sa fie folosit la Dinamo Kiev (1-0 cu Metalurg Zaporoje), chiar daca pe finaluri de meci, semn bun pentru o recuperare care parea imposibila la un moment dat.