Eroul serii a fost portarul Palop, care a reusit sa pareze trei lovituri de departajare.

Corrida spaniola din finala Cupei UEFA s-a dus pina la ultima picatura de energie. Matadorii din Sevilla au avut in cele din urma cistig de cauza in fata celor de la Espanyol Barcelona, insa abia dupa executarea loviturilor de departajare (scorul general a fost 5-3). Dorind sa scape repede de miza meciului si de ploaia torentiala de la Glasgow, Sevilla a deschis scorul chiar in minutul 18, prin Adriano, care a primit o pasa de la portarul Palop, si-a depasit doi adversari si a marcat pe linga golakeeper-ul lui Espanyol. Albert Riera reuseste sa egaleze in minutul 28, printr-un sut considerat „fabulos" de catre site-ul oficial al forului european. Espanyol a ramas cu un om mai putin din minutul 68, dupa ce Moises a primit al doilea cartonas galben, in urma unui fault asupra rusului Kerzhakov, in apropierea careului, insa scorul a ramas nemodificat pina la finalul celor 90 de minute.

Kanoute a reusit sa marcheze pentru 2-1 pentru FC Sevilla, in minutul 105, ultimul al primei reprize de prelungiri, dupa ce a introdus balonul in poarta in urma unei pase de pe partea dreapta, de la Jesus Navas. Jonatas a egalat insa , in minutul 115 al partidei, dupa un sut de la mare distanta, iar cele 120 de minute s-au terminat la egalitate, scor 2-2, iar cistigatoarea Cupei UEFA s-a decis dupa executarea loviturilor de departajare. Pentru Espanyol a marcat Pandiani, golgheterul competitiei in care dinamovistul Claudiu Niculescu (opt goluri) detine un onorant loc doi, dar au ratat Luis Garcia, Jonatas, Torrejon, gratie interventiilor senzationale ale prortarului Palop. Pentru FC Sevilla nu au gresit tinta Kanoute, Dragutinovic, Puerta, singurul care a ratat fiind fundasul Alves.

Modest, eroul serii, Palop, a declarat la final ca a avut noroc: "Espanol ne-a facut viata grea. Nu este usor sa primesti un al doilea gol pe final de meci. Penalty-urile sint o loterie, iar eu am avut noroc. Nu am fost capabili sa ucidem meciul dar in final trofeul a revenit Sevillei. Numele Sevillei rasuna puternic in Europa. Pentru mine a fost un turneu complet: am marcat un gol, am aparat penaltiuri, am dat pase decisive. Acest turneu va ramine cu mine pentru intreaga viata", a spus Palop.