Sambata
OTELUL GALATI - DINAMO 2-1 (1-1)
E. Jula 15, 65 / Danciulescu 2
JIUL PETROSANI - UTA ARAD 2-0 (2-0)
Lungan 7, Apetri 42p
PANDURII TG. JIU - FC VASLUI 1-2 (1-1)
Al. Pacurar 7 / B. Panait 25p, Ljubinkovic 59
* eliminati: A. Rus - min. 18, Bogoi - min. 81 (ambii Pandurii)
CEAHLAUL - FC ARGES 1-1 (1-1)
L. Goian 45+2 / Baltoi 7
"POLI" TIMISOARA - UNIV. CR. 1-5 (1-2)
A. Cristea 31 / Dina 7, Baird 51, 90+1, D. Stoica 63p, 84p
* eliminat: Canu ("Poli), min. 62
l Duminica
UNIREA URZICENI - RAPID 1-1 (1-1)
* meciurile FC NATIONAL - STEAUA si POLITEHNICA IASI - FC FARUL urmau sa se dispute aseara, dupa inchiderea acestei editii;
* partida CFR CLUJ - GLORIA BISTRITA (arbitri: O. Trandu - I. Cojocaru,
Ed. Crangasu - C. Dansa; observatori: D. Mihalache, I. Muresan - Timisoara)
se joaca astazi (ora 18 - National TV)
CLASAMENT
1. Dinamo 32 23 7 2 60-20 76 (+28)
2. Steaua 31 18 8 5 55-22 62 (+14)
3. Cluj 31 18 6 7 55-31 60 (+15)
4. Rapid 32 15 11 6 59-34 56 (+ 7)
5. Poli Tm 32 15 7 10 34-29 52 (+ 4)
6. Gloria 31 15 6 10 39-31 51 (+ 3)
7. Otelul 32 15 5 12 55-54 50 (+ 2)
8. Vaslui 32 12 10 10 37-42 46 (- 2)
9. Unirea 32 12 8 12 28-27 44 (- 4)
10. U. Cr. 32 11 11 10 37-42 44 (- 4)
11. Pandurii 32 12 5 15 24-33 41 (- 7)
12. Poli Iasi 31 10 10 11 33-35 40 (- 5)
13. UTA 32 10 8 14 25-36 38 (-10)
14. Farul 31 7 12 12 29-34 33 (-15)
15. Ceahlaul 32 8 6 18 24-47 30 (-18)
16. Arges 32 5 9 18 22-42 24 (-24)
17. Jiul 32 5 5 22 15-43 20 (-28)
18. National 31 4 6 21 20-49 18 (-27)
Etapa viitoare
Vineri, 18 mai: UTA Arad - "Poli" Timisoara (ora 16,30 - Kanal D), Gloria Bistrita - Otelul Galati (ora 18 - Telesport), Rapid - Ceahlaul (ora 20 - National TV).
Sambata, 19 mai: FC Vaslui - Jiul Petrosani (ora 17 - Telesport), FC Arges - FC National (ora 18), Politehnica Iasi - CFR Cluj (ora 18 - National TV), Dinamo - Unirea Urziceni (ora 20,15 - Antena 1), Steaua - Pandurii Tg. Jiu (ora 20,30 - Kanal D).
Duminica, 20 mai: FC Farul - Univ. Craiova (ora 18 - Telesport).
LIGA A II-A - ETAPA A 30-A
Seria I:
Petrolul Ploiesti - FC Snagov 5-0, Gloria Buzau - Prefab Modelu 1-1, FC Brasov - Delta Tulcea 2-3, Chimia Brazi - Dunarea Galati 1-0, CF Braila - FC Sacele 2-2, CS Otopeni - Forex Brasov 1-2, FCM Campina - FC Botosani 2-0, Sportul Studentesc - FCM Bacau 1-2, Dunarea Giurgiu - Cetate Suceava 0-1.
Clasament: 1. Gloria - 53p, 2. Petrolul - 52p, 3. Delta - 52p.
Seria a II-a:
Unirea Alba Iulia - Auxerre Lugoj 2-2, FC Targoviste - FC Caracal 0-0, FC Baia Mare - Buildin Vanju Mare 1-1, "Poli" II Timisoara - CFR Timisoara 2-0, Minerul Lupeni - FC Bihor 2-1, IS Campia Turzii - Corvinul Hunedoara 4-1, Gaz Metan Medias - "U" Cluj-Napoca 0-0, Dacia Mioveni - CSM Rm. Valcea 2-0, Unirea Dej - FCM Resita 1-2.
Clasament: 1. "U" Cluj-Napoca - 62p, 2. Dacia - 53p, 3. CSM Rm. Valcea - 50p.
* meciurile s-au jucat sambata