Catalin Munteanu a ramas singurul marcator al alb-rosilor in acest sezon, iar Cristi Borcea a lansat un atac fara precedent la adresa lui Danciulescu si a lui Niculescu.

Socul eliminarilor rapide din Cupa UEFA a formatiilor Steaua si Dinamo a avut reverberatii pina in prima etapa a sezonului de primavara din Liga 1, ros-albastrii remizind cu UTA, iar „ciinii" chinuindu-se cu ultima clasata, Jiul Petrosani. In runda a XX-a, Dinamo a fost ultima care a punctat negativ, chiar daca meciul l-a cistigat cu 1-0. Golul victoriei a fost marcat in minutul ’70, de Catalin Munteanu, singurul jucator al lui Mircea Rednic ce a marcat in intilnirile oficiale din 2007. Alb-rosiii s-au distantat in clasament la 15 puncte de Steaua, dar jocul prost, in special al compartimentului ofensiv, i-a pus pe ginduri pe conducatorii din Stefan cel Mare, care au experienta traumatizanta a sezonului 2001/2002, cind au fost in pericol de a pierde campionatul dupa ce au avut la un moment dat 13 puncte avans.

Mendy, mai bun decit N&D

Directorul general Cristi Borcea a fost cel mai vehement dupa meciul cu Jiul: „Niculescu si Danciulescu trebuie sa-si revina, trebuie sa se trezeasca la realitate. Asa nu se mai poate. Trebuie sa inceapa sa marcheze". Atacul este fara precedent, mai ales ca Borcea a amenintat punctual: „Danciulescu trebuie sa-si revina, altfel va sta pe banca mult si bine. Cu Jiul a fost jenant. E intr-o forma slaba, sub asteptari. Nu e posibil ca Mendy, care a jucat 20 de minute, sa alerge mai mult decit Danciulescu si Niculescu la un loc!". Nici in vestiar atmosfera nu mai este armonioasa, iar Denis Serban a plecat deja de la echipa, urmind sa evolueze pentru FC National. Urmatoarea usa s-ar deschide pentru Ze Kalanga, chiar daca nu spre Cotroceni, jucatorul angolez aflindu-se de asemenea in conflict cu Mircea Rednic.

Margaritescu: „Am jucat modest"

In numele celor care ramin in Stefan cel Mare, mijlocasul Andrei Margaritescu analizeaza situatia de moment de la Dinamo: „Am jucat modest. Am construit foarte greu si n-am avut ocazii. Pina la urma este important ca am cistigat, iar eu zic ca evolutia mai slaba a fost doar un accident. La Timisoara vom juca altceva, vom fi foarte motivati. Poli joaca bine acasa, are sprijinul suporterilor, dar putem invinge acolo". Cu Jiul si-a facut debutul sirbul Vranikovici, destul de timorat la prima intilnire oficiala cu publicul dinamovist, el fiind inlocuit la zece minute dupa pauza cu chiar autorul golului, Catalin Munteanu. Marele cistig al „ciinilor" in aceasta iarna ramine portarul Bogdan Lobont, care si impotriva Jiului, la 0-0, a avut citeva interventii de exceptie, care au dat siguranta echipei. De altfel, compartimentul ofensiv este singurul care functioneaza in parametri optimi acum, la Dinamo, insa Rednic are suficiente motive si solutii pentru a regla celelalte parti ale mecanismului, mai ales ca primele vor fi suplimentate cu 50% daca echipa va cistiga titlul cu cel putin 20 de puncte avans fata de Steaua.