Actionarul clubului Dinamo si-a luat adio de la 100.000 de euro pe care ii avea in Range Roverul furat saptamina trecuta.

Mult mediatizatul furt de doua ore caruia i-a cazut victima Vasile Turcu a avut repercusiuni mult mai importante asupra bugetului actionarului dinamovist. „Am oprit in Calea Dorobantilor pentru doua minute, am coborit din masina si am lasat-o descuiata cu cheile in contact. Cind m-am intors, nu am mai gasit-o", a povestit Turcu incidentul, care si-a recuperat masina dupa citeva ore.

Ceea ce nu a spus Turcu este insa ca in masina furata se aflau 100.000 de euro. Suma era destinata unei investitii imobiliare, Turcu intentionind sa cumpere un teren de la Dumitru Bucsaru, proprietarul clubului Unirea Urziceni.

Turcu a recunoscut ieri ca in masina se afla o suma importanta de bani: „Asa e, dar nu mai conteaza. I-am trecut la pierderi in 2006, nu ma mai gindesc la ei. E greseala mea ca am lasat masina deschisa, nu mai am ce sa fac. Sper sa ii recuperez repede", a spus oficialul dinamovist. Turcu este unul dintre cei mai generosi sponsori ai lui Dinamo, el oferind aproape mereu sume mari fotbalistilor ca prime dupa meciurile importante. Afacerile lui sint axate preponderent pe constructii, fiind de notorietate contractele pe care firma lui le-a luat de la stat.