Banatul a invins Ardealul in optimile de finala ale Cupei Romaniei Timisoreana.

Dupa ce, in saisprezecimile de finala ale Cupei, principalele favorite la cistigarea trofeului si-au respectat graficul, competitia surprizelor „si-a luat tainul" in optimi. Seria de 13 victorii consecutive ale lui Dinamo a atras reversul medaliei, „ciinii" punctind cea de-a doua infringere la rind, ieri, pe stadionul National din Complexul „Lia Manoliu". „Trebuia sa vina si primul esec", a fost ideea generala in Stefan cel Mare dupa partida de la Cluj, dar gluma s-a ingrosat in Cupa, cind „ciinii" au bifat primul obiectiv ratat, in fata Pandurilor Tirgu-Jiu. Gorjenii au rezistat eroic timp de 90 de minute atacurilor sustinute ale bucurestenilor, pentru a puncta decisiv in prelungirile partidei. Un sut plasat al lui Ilie Iordache, in minutul 100, a fost suficient pentru a compromite sansele lui Dinamo de a realiza eventul.

Dubla Cristea

Scandalul dintre timisoreni si clujeni dinaintea meciului de ieri din Cupa le-a priit elevilor lui Artimon. Batalia pentru „sferturi" a fost decisa de fostul stelist Andrei Cristea, care a adus un omagiu meciului dintre ros-albastri si Valencia, din Cupa UEFA, cind a inscris ambele goluri ale partidei, eliminindu-i pe iberici. La Hunedoara, jucatorul luat de Gigi Becali de la FCM Bacau a deschis scorul in minutul 20, cu o lovitura de cap de la marginea careului mic. O data cu golul, timisorenii au sunat retragerea, ceea ce le-a permis jucatorilor clujeni sa controleze ostilitatile. Cristea a intervenit din nou decisiv, impotriva cursului jocului, la sapte minute de la reluare, ducindu-i pe banateni in antepenultima faza a competitiei, deci mai aproape de Cupa UEFA.

Dan Petrescu acuza arbitrajul

Devastati in campionat de Rapid, care s-a impus cu 7-0, galatenii au incercat sa iasa din pumni la Focsani, contra Unirii Urziceni. Au si reusit, la capatul unui meci tensionat, pe parcursul caruia tehnicianul formatiei nou promovate, Dan Petrescu, a fost trimis in tribune. „Voi nu vedeti cine a arbitrat? Uitati-va la cine a condus meciul (n.r. - Sebastian Coltescu). Faptul ca a arbitrat acest individ spune multe. Cum a arbitrat el azi explica de ce a fost trimis la Divizia C", a fost comentariul lui Dan Petrescu. Un adversar in plus pentru Otelul a fost portarul Unirii Urziceni, Bogdan Stelea, cu care oficialii de la malul Dunarii s-au aflat in litigiu dupa ce fostul international s-a despartit de formatia galateana. „Arnold" a fost invins mai intii de Jula, insa Urziceniul a revenit in carti pentru patru minute, cit a avut efect golul egalizator al lui Dobre, anulat de Paraschiv. Desi Farul si-a dorit imperativ sa acceada in „sferturi", constantenii au fost eliminati la limita de Poli Iasi.