Holdingul grecesc Technical Olympic si-a anuntat intentia de a dezvolta cel de-al doilea ansamblu rezidential pe piata romaneasca. Grupul elen va construi un complex rezidential format din peste 260 de apartamente si vile in zona Lacului Tei din Capi
Holdingul grecesc Technical Olympic si-a anuntat intentia de a dezvolta cel de-al doilea ansamblu rezidential pe piata romaneasca. Grupul elen va construi un complex rezidential format din peste 260 de apartamente si vile in zona Lacului Tei din Capitala, proiect estimat la 40 milioane euro, a declarat ieri directorul general si vicepresedintele companiei elene, Andreas Stengos, citat de Mediafax. "Complexul, denumit Tei Lake Residence, este in stadiu avansat de proiectare. Speram ca pana in aprilie-mai 2007 sa primim toate autorizatiile de constructie, iar in vara anului viitor sa incepem lucrarile", a afirmat Stengos.
Complexul, ce va cuprinde peste 200 de apartamente si 16 vile, va fi dezvoltat pe un teren de peste 30 de hectare si va fi finalizat dupa doi ani de la inceperea lucrarilor. Valoarea celei de-a doua investitii a companiei elene pe piata romaneasca a fost estimata pana acum la 40 mil. euro.
Prima investitie a grupului s-a materializat in complexul de pe malul lacului Grivita, Green Lake Residences, ce va fi dezvoltat in mai multe etape, finalizarea primei faze fiind estimata pentru iulie 2008. Amplasat in Straulesti, complexul, estimat la 100 mil. euro, va cuprinde peste 540 de apartamente si vile. Prima etapa va livra 118 apartamente si 39 de vile, cu suprafete cuprinse intre 262 metri patrati si 407 metri patrati, reprezentand o investitie de circa 40 milioane euro.
Ansamblul va avea o suprafata construita de 110.000 metri patrati si va fi dezvoltat pe un teren de 107.000 de metri patrati. "Am inceput deja lucrarile de constructie, si, de asemenea, am initiat vanzarea primelor locuinte, iar pana acum am vandut deja 17 unitati", a precizat Stengos. Dezvoltatorul proiectului este Technical Olympic, iar finantatorul este Green Lake Development. Pentru finantarea Green Lake Residences compania elena a incheiat un parteneriat cu Bancpost si, conform declaratiilor reprezentantului companiei elene, banca ar putea finanta si proiectul din Lacul Tei. Planurile companiei grecesti vizeaza extinderea pe piata din provincie, orasele vizate fiind Brasov si Constanta. "Am achizitionat deja terenurile pentru viitoarele proiecte rezidentiale din Brasov si Constanta", a spus Stengos.


Despre autor:

Curierul National

Sursa: Curierul National


Abonează-te pe


Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.