Peste 12.000 de pagini de marturisiri ale pompierilor care au salvat mii de vieti omenesti la World Trade Center, dupa atacurile devastatoare ale retelei teroriste Al-Qaeda, la data de 11 septembrie 2001, au fost date publicitatii, la New York, in ur
Peste 12.000 de pagini de marturisiri ale pompierilor care au salvat mii de vieti omenesti la World Trade Center, dupa atacurile devastatoare ale retelei teroriste Al-Qaeda, la data de 11 septembrie 2001, au fost date publicitatii, la New York, in urma unei lungi lupte in justitie. Pompierii descriu cu detalii cutremuratoare cum s-au grabit sa ii ajute pe oamenii care fugeau prin fumul si flacarile ce cuprinsesera primul turn de la WTO, inainte ca acesta sa se prabuseasca intr-o gramada fumeganda de moloz. Pompierii au salvat mii de vieti in acea zi, dar au si pierdut 343 de colegi. Situatiile-limita in care au trebuit sa actioneze pompierii si medicii new-yorkezi la 11 septembrie 2001 au fost consemnate cu lux de amanunte in saptamanile urmatoare atacurilor devastatoare, si ofera unele din cele mai detaliate descrieri ale acelor clipe de cosmar, scria ieri cotidianul New York Times. LUPTA SUPRAVIETUITORILOR. Orasul New York, pus in fata unui ordin al tribunalului si a cererilor neabatute ale familiilor victimelor, a deschis, in premiera, o parte a arhivelor inregistrate la 11 septembrie, care cuprind zeci, sute de marturisiri si inregistrari ale dispecerilor de la serviciile de urgenta. Sunt experientele traite de medici, paramedici, pompieri, care redau tensiunea acelei zile si a celor urmatoare. O concluzie uluitoare se desprinde din toate aceste documente. Nimeni nu le-a spus lucratorilor in serviciile de urgenta ce sa faca si unde sa intervina. In vreme ce sefii lor incercau sa stabileasca o cale de actiune pentru ""un incident cu victime in masa"", pompierii si paramedicii au inceput sa actioneze de capul lor, calauzind, fara ca nimeni sa le spuna, oamenii afara din Turnuri. Nici nu se dezmeticisera bine autoritatile, ca medicii incepusera sa trateze victimele in holul unei banci si sa transporte ranitii grav la spitalele din jur. Joseph Cahill, paramedic, a evocat atmosfera acelei zile, in una din inregistrari. ""Eram imprastiati peste tot. Nimeni nu stia unde sunt ceilalti. Nimeni nu stia cine are controlul"", a povestit el. Pompierul Maureen McArdle-Schulman si-a amintit ca a auzit pe cineva strigand ca oamenii se arunca din Turnuri. ""S-a dovedit ca oamenii se aruncau de la etajele superioare, si au inceput sa cada tot mai multi. Nu stiam ce se intampla la inceput, insa, dupa ce a cazut primul cadavru, ne-am dat seama... Ti se facea rau. Aveam senzatia ca faceam un sacrilegiu. Ei alegeau sa moara, iar eu ii priveam, desi nu ar fi trebuit."" DISTRUGERE
""Am auzit un zgomot puternic. Cand m-am uitat in directia din care venea huruitul, in spatele meu, am vazut ceva monstruos, nici nu pot sa descriu cum era. Un nor. Parea o gramada de moloz si praf"" - John Felidi, tehnician medical


Despre autor:

Jurnalul National

Sursa: Jurnalul National


Abonează-te pe


Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.