Premiile BAFTA sunt atribuite in fiecare an pe baza voturilor exprimate de membrii Academiei britanice de arta a filmului si televiziunii (British Academy of Film and Television Arts).

Pentru o singura categorie dintre cele 24 - Rising Star - castigatorul este desemnat prin votul publicului.

Cea de-a 71-a gala de decernare a premiilor BAFTA a avut loc duminica seara la Royal Albert Hall din Londra.

Iata lista completa a premiilor decernate la gala BAFTA 2018:

Cel mai bun film - "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Cel mai bun film britanic
- "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Cel mai bun regizor - Guillermo Del Toro ("The Shape of Water")

Cel mai bun actor in rol principal
- Gary Oldman ("Darkest Hour")

Cea mai buna actrita in rol principal - Frances McDormand ("Three Billboards Outside Ebbing, Missouri")

Cel mai bun actor in rol secundar
- Sam Rockwell ("Three Billboard Outside Ebbing, Missouri")

Cea mai buna actrita in rol secundar
- Allison Janney ("I, Tonya")

Cel mai bun scenariu original - "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" (Martin McDonagh)

Cel mai bun scenariu adaptat
- "Call Me By Your Name"

Cel mai bun film strain - "The Handmaiden"

Cel mai bun documentar - "I Am Not Your Negro"

Cel mai bun lungmetraj animat - "Coco"

Cel mai bun debut al unui regizor, scenarist sau producator britanic - "I Am Not A Witch" (Rungano Nyoni si Emily Morgan)

Cea mai buna coloana sonora - "The Shape of Water" (Alexandre Desplat)

Cea mai buna imagine - "Blade Runner 2049", (Roger Deakins)

Cel mai bun montaj
- "Baby Driver" (Jonathan Amos, Paul Machliss)

Cea mai buna scenografie - "The Shape of Water" (Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau)

Cel mai bun design de costume - "Phantom Thread" (Mark Bridges)

Cel mai bun machiaj/cele mai bune coafuri - "Darkest Hour" (David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji)

Cel mai bun sunet
- "Dunkirk" (Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten)

Cele mai bune efecte vizuale - "Blade Runner 2049" (Gerd Nefzer, John Nelson)

Cel mai bun scurtmetraj britanic de animatie
- "Poles Apart" (Paloma Baeza, Ser En Low)

Cel mai bun scurtmetraj britanic
- "Cowboy Dave"

Rising Star Award (trofeu votat de public) - Daniel Kaluuya.