Cea de-a 68-a editie a Festivalului de Film de la Cannes si-a desemnat, duminica seara, castigatorii, iar trofeul Palme d'Or i-a revenit regizorului Jacques Audiard, pentru "Dheepan", in timp ce Marele Premiu al Juriului a fost acordat peliculei "Son of Saul", cu actorul roman Levente Molnár.
Prezentam in continuare lista completa a premiilor celei de-a 68-a editii a Festivalului International de Film de la Cannes (13 - 24 mai):

Competitia oficiala:
  • Palme d'Or - "Dheepan", de Jacques Audiard
  • Marele Premiu al Juriului (Grand Prix) - "Saul Fia/ Son of Saul", de László Nemes, cu romanul Levente Molnár in distributie
  • Premiul Juriului - "The Lobster", de Yorgos Lanthimos
  • Premiul pentru regie - Hou Hsiao Hsien, pentru "The Assassin/ Nie Yinniang"
  • Premiul pentru scenariu - Michel Franco, pentru "Chronic"
  • Premiul pentru interpretare masculina - Vincent Lindon, pentru rolul "La Loi Du Marché", de Stéphane Brizé
  • Premiul pentru interpretare feminina - Rooney Mara, pentru rolul din "Carol", de Todd Haynes, si Emmanuelle Bercot, pentru rolul din "Mon Roi", de Maïwenn
  • Caméra d'Or - "La tierra y la sombra", de César Augusto Acevedo
  • Palme d'Or pentru scurtmetraj - "Waves '98", de Ely Dagher
  • Palme d'Or onorific: Agnès Varda

Un Certain Regard:
  • Marele Premiu - "Hrútar/ Rams", de Grímur Hákonarson
  • Premiul juriului - "Zvizdan/ The High Sun", de Dalibor Matanić
  • Premiul pentru regie - Kiyoshi Kurosawa, pentru "Kishibe no tabi/ Journey to the Shore"
  • Premiul Un Certain Talent - "Comoara", de Corneliu Porumboiu
  • Premiul special al juriului (Prix de l’avenir): "Masaan", de Neeraj Ghaywan, si "Nahid", de Ida Panahandeh
Premiile criticii internationale - FIPRESCI:
  • "Son of Saul", de László Nemes, cu romanul Levente Molnár (competitia oficiala)
  • "Masaan", de Neeraj Ghaywan (Un Certain Regard)
  • "Paulina", de Santiago Mitre (Semaine de la Critique)
Premiile juriului ecumenic:
  • Marele Premiu: Nanni Moretti, pentru "My Mother"
  • Mentiuni: "The Measure of a Man", de Stephane Brize, si "Taklub", de Brillante Mendoza
Semaine de la Critique:
  • Marele premiu - "Paulina", de Santiago Mitre
  • Révélation France 4 - "La Tierra y la Sombra", de Cesar Augusto Acevedo
  • Aide Fondation Gan à la Diffusion - "Ni le ciel, ni la terre", de Clément Cogitore
  • Premiul Découverte - "Varicella", de Fulvio Risuelo
  • Premiul SACD - "La Tierra y la Sombra", de Cesar Augusto Acevedo
  • Premiul Canal+ - "Ramona", de Andrei Cretulescu

Cinéfondation:
  • Premiul I - "Share", de Pippa Bianco
  • Premiul al II-lea - "Locas Perdidas", de Ignacio Juricic Merillán
  • Premiul al III-lea - "The Return of Erkin", de Maria Guskova, si "Victor XX", de Ian Garrido López

Quinzaine des Réalisateurs:
  • Premiul Art Cinema - "Embrace of the Serpent", de Ciro Guerra
  • Premiul SACD - "My Golden Days", de Arnaud Desplechin
  • Premiul Europa Cinemas Label - "Mustang", de Deniz Gamze Ergüven
  • Premier Prix Illy pentru scurtmetraj - "Rate Me!", de Fyzal Boulifa
  • Mentiune speciala- "The Exquisit Corpus", de Peter Tscherkassky
  • Carrosse d'Or - Jia Zhangke
  • Women In Motion Award: Jane Fonda
  • Queer Palm - "Carol", de Todd Haynes
  • Palm Dog - Lucky din "Arabian Nights", de Miguel Gomes



Te-ar putea interesa si:

In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.