Printre celelalte trofee acordate se numara premiul pentru creatie camerala, decernat Dianei Rotaru, premiul pentru lucrari concertante acordat dirijoarei si compozitoarei Carmen Maria Carneci si premiul pentru creatie corala religioasa, acordat lui Mircea Neagu.
Premiul pentru creatie corala ampla a fost acordat lui Teodor Grigoriu, pentru lucrarea "33 de psalmi". "Aceasta carte si acesti psalmi sunt un exercitiu de admirat pentru muzica corala romaneasca, pe care nu am reusit sa o valorificam eficient din cauza metodelor audio de astazi. Cand acest lucru se va intampla, se va dezvalui sensibilitatea extraordinara a acestui tip de muzica", a declarat Teodor Grigoriu.
Compozitorul Jolt Kerestely a primit premiul pentru muzica usoara, pentru piesa "Dai, abbracciami", interpretata de Marcel Pavel. Premiul pentru muzica instrumentala a fost acordat lui Anton Suteu, pentru jazz lui George Natsis, pentru istoriografie lui Ioan Tomi, iar pentru ansamblu cameral formatiei Trio Contraste formata din pianistul Sorin Petrescu, percutionistul Doru Roman si flautistul Ionut Stefanescu.
Premiul pentru organizarea unor evenimente artistice a fost acordat Gabrielei Scraba, pentru organizarea spectacolului "80 de ani de muzica in 80 de ani de radio" al Radio Romania Actualitati.
Dirijorul Dan Mihai Goia a primit premiul pentru interpretare dirijorala corala, Dorel Pascu Radulescu pentru interpretare dirijorala, George Balint pentru creatii vocal simfonice, iar Octavian Luncan pentru muzica de fanfara.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
Românul plecat din Giulvăz în Spania prin Erasmus și ajuns în Copenhaga, unde...
Sursa: start-up.ro
-
Horoscopul bani 6-12 aprilie: Zodiile care dau lovitura financiară săptămâna...
Sursa: garbo.ro
-
Denise Rifai revine pe Antena 1 cu o nouă emisiune. Ce surprize pregătește...
Sursa: kudika.ro