Al doilea lungmetraj regizat de actrita Julie Delpy (care interpreteaza, de altfel, rolul principal), "Contesa“, va avea premiera mondiala la Berlinala, in cadrul sectiunii Panorama, anunta organizatorii festivalului care se desfasoara intre 5 si 15 februarie.
Filmul, a carui actiune e plasata in secolul al XVI-lea, se concentreaza asupra destinului lui Erzsebet Bathory, contesa care a ucis fecioare pentru a-si mentine tineretea imbaindu-se in sangele lor.
Anamaria Marinca joaca in acest film de epoca rolul Annei Darvulia, consiliera contesei obsedate de longevitate. Colegi de distributie ii sunt William Hurt si Daniel Brühl, primul interpretand, in cuvintele regizoarei, "cel mai machiavelic personaj“.
Despre autor:
Sursa: Cotidianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Horoscop sănătate 27 aprilie-3 mai: Un moment astral RAR îți influențează...
Sursa: garbo.ro
-
5 lucruri pe care să nu i le spui unei femei care încearcă să aibă un copil...
Sursa: kudika.ro