Bob doua persoane masculin
Aur: Germania (Andre Lange, Kevin Kuske)
Argint: Germania (Thomas Florschuetz, Richard Adjei)
Bronz: Rusia (Alexsandr Zubkov, Aleksei Voevoda)
Bob patru persoane masculin
Aur: SUA (Steven Holcomb, Justin Olsen, Steve Mesler, Curtis Tomasevicz)
Argint: Germania (Andre Lange, Alexander Roediger, Kevin Kuske, Martin Putze)
Bronz: Canada (Lyndon Rush, Chris le Bihan, David Bissett, Lascelles Brown)
Bob doua persoane feminin
Aur: Canada (Kaillie Humphries, Heather Moyse)
Argint: Canada (Helen Upperton, Shelly-Ann Brown)
Bronz: Etats-Unis (Erin Pac, Elana Meyers)
Individual trambulina mica/10 km
Aur: Jason Lamy Chappuis (Franta)
Argint: Johnny Spillane (SUA)
Bronz: Alessandro Pittin (Italia)
Stafeta pe echipe trambulina mare/4x5 km
Aur: Austria (Bernhard Gruber, David Kreiner, Felix Gottwald, Mario Stecher)
Argint: SUA (Brett Camerota, Todd Lodwick, Johnny Spillane, Bill Demong)
Bronz: Germania (Johannes Rydzek, Tino Edelmann, Eric Frenzel, Bjoern Kircheisen)
Individual trambulina mare/10 km
Aur: Bill Demong (SUA)
Argint: Johnny Spillane (SUA)
Bronz: Bernhard Gruber (Austria)
http://www.flickr.com/photos/bensonkua/4208306580/
Masculin
Aur: Canada
Agint: Norvegia
Bronz: Elvetia
Feminin
Aur: Suedia
Argint: Canada
Bronz: China
Movile masculin
Aur: Alexandre Bilodeau (Canada)
Argint: Dale Begg-Smith (Australia)
Bronz: Bryon Wilson (SUA)
Sarituri masculin
Aur: Aleksei Grisin (Belarus)
Argint: Jeret Peterson (SUA)
Bronz: Liu Zhongqing (China)
Schi cross masculin
Aur: Michael Schmid (Elvetia)
Argint: Andreas Matt (Austria)
Bronz: Audun Groenvold (Norvegia)
Movile feminin
Aur: Hannah Kearney (SUA)
Argint: Jennifer Heil (Canada)
Bronz: Shannon Bahrke (SUA)
Sarituri feminin
Aur: Lydia Lassila (Australia)
Argint: Li Nina (China)
Bronz: Guo Xinxin (China)
Schi cross feminin
Aur: Ashleigh Mcivor (Canada)
Argint: Hedda Berntsen (Norvegia)
Bronz: Marion Josserand (Franta)
http://www.flickr.com/photos/iwona_kellie/4374383735/
Masculin
Aur: Canada
Argint: SUA
Bronz: Finlanda
Feminin
Aur: Canada
Argint: SUA
Bronz: Finlanda
Individual masculin
Aur: Felix Loch (Germania)
Argint: David Moller (Germania)
Bronz: Armin Zoeggeler (Italia)
Individual feminin
Aur: Tatjana Hufner (Germania)
Argint: Nina Reithmayer (Austria)
Bronz: Natalie Geisenberger (Germania)
Dublu
Aur: Austria (Andreas Linger, Wolfgang Linger)
Argint: Letonia (Andris Sics, Juris Sics)
Bronz: Germania (Patric Leitner, Alexander Resch)
Individual masculin
Aur: Evan Lysacek (SUA)
Argint: Evgheni Plusenko (Rusia)
Bronz: Daisuke Takahashi (Japonia)
Invididual feminin
Aur: Kim Yu-na (Coreea de Sud)
Argint: Mao Asada (Japonia)
Bronz: Joannie Rochette (Canada)
Perechi
Aur: China (Xue Shen, Zhao Hongbo)
Argint: China (Pang Qing, Tong Jian)
Bronz: Germania (Aliona Savchenko, Robin Szolkowy)
Dans
Aur: Canada (Tessa Virtue, Scott Moir)
Argint: SUA (Meryl Davis, Charlie White)
Bronz: Rusia (Oksana Domnina, Maxim Shabalin)
http://www.flickr.com/photos/scobleizer/4387185012/
2 x 500 m masculin
Aur: Mo Tae-Bum (Coreea de Sud)
Argint: Keiichiro Nagashima (Japonia)
Bronz: Joji Kato (Japonia)
1000 m masculin
Aur: Shani Davis (SUA)
Argint: Mo Tae-Bum (Coreea de Sud)
Bronz: Chad Hedrick (SUA)
1500 m masculin
Aur: Mark Tuitert (Olanda)
Argint: Shani Davis (SUA)
Bronz: Havard Bokko (Norvegia)
5000 m masculin
Aur: Sven Kramer (Olanda)
Argint: Lee Seung-Hoon (Coreea de Sud)
Bronz: Ivan Skobrev (Rusia)
10000 m masculin
Aur: Lee Seung-Hoon (Coreea de Sud)
Argint: Ivan Skobrev (Rusia)
Bronz: Bob De Jong (Olanda)
Urmarire pe echipe - 8 tururi masculin
Aur: Canada (Mathieu Giroux, Lucas Makowsky, Denny Morrison)
Argint: SUA (Brian Hansen, Chad Hedrick, Jonathan Kuck, Trevor Marsicano)
Bronz: Olanda (Jan Blokhuisen, Sven Kramer, Simon Kuipers, Mark Tuitert)
2x500 m feminin
Aur: Lee Sang-Hwa (Coreea de Sud)
Argint: Jenny Wolf (Germania)
Bronz: Wang Beixing (China)
1000 m feminin
Aur: Christine Nesbitt (Canada)
Argint: Annette Gerritsen (Olanda)
Bronz: Laurine van Riessen (Olanda)
1500 m dames
Aur: Ireen Wust (Olanda)
Argint: Kristina Groves (Canada)
Bronz: Martina Sablikova (Cehia)
3000 m feminin
Aur: Martina Sablikova (Cehia)
Argint: Stephanie Beckert (Germania)
Bronz: Kristina Groves (Canada)
5000 m dames
Aur: Martina Sablikova (Cehia)
Argint: Stephanie Beckert (Germania)
Bronz: Clara Hughes (Canada)
Urmarire pe echipe - 6 tururi feminin
Aur: Germania (Daniela Anschutz Thoms, Stephanie Beckert, Anni Friesinger-Postma, Katrin Mattscherodt)
Argint: Japonia (Masako Hozumi, Nao Kodaira, Maki Tabata)
Bronz: Polonia (Katarzyna Bachleda-Curus (wojcicka), Katarzyna Wozniak, Luiza Zlotkowska)
SARITURI CU SCHIURILE
10/15
Trambulina normala
Aur: Simon Ammann (Elvetia)
Argint: Adam Malysz (Polonia)
Bronz: Gregor Schlierenzauer (Austria)
Trambulina mare
Aur: Simon Ammann (Elvetia)
Argint: Adam Malysz (Polonia)
Bronz: Gregor Schlierenzauer (Austria)
Trambulina mare pe echipe
Aur: Austria (Wolfgang Loitzl, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer)
Argint: Germania (Michael Neumayer, Andreas Wank, Martin Schmitt, Michael Uhrmann)
Bronz: Norvegia (Anders Bardal, Tom Hilde, Johan Remen Evensen, Anders Jacobsen)
http://www.flickr.com/photos/beltzner/4393056200/
500 m masculin
Aur: Charles Hamelin (Canada)
Argint: Sung Si-Bak (Coreea de Sud)
Bronz: Francois-Louis Tremblay (Canada)
1000 m masculin
Aur: Lee Jung-Su (Coreea de Sud)
Argint: Lee Ho-Suk (Coreea de Sud)
Bronz: Apolo Anton Ohno (SUA)
1500 m masculin
Aur: Lee Jung-Su (Coreea de Sud)
Argint: Apolo Anton Ohno (SUA)
Bronz: J.R. Celski (SUA)
5000 m stafeta masculin
Aur: Canada (Guillaume Bastille, Charles Hamelin, Francois Hamelin, Olivier Jean, Francois-Louis Tremblay)
Argint: Coreea de Sud (Kim Seoung Il, KwakYoon-Gy, Lee Ho-Suk, Lee Jung-Su, Sung Si-Bak)
Bronz: SUA (J.R. Celski, Simon Cho, Travis Jayner, Jordan Malone, Apolo Anton Ohno)
500 m feminin
Aur: Wang Meng (China)
Argint: Marianne St-Gelais (Canada)
Bronz: Arianna Fontana (Italia)
1000 m feminin
Aur: Wang Meng (China)
Argint: Katherine Reutter (SUA)
Bronz: Park Seung-Hi (Coreea de Sud)
1500 m feminin
Aur: Zhou Yang (China)
Argint: Lee Eun-Byul (Coreea de Sud)
Bronz: Park Seung-Hi (Coreea de Sud)
3000 m stafeta feminin
Aur: China (Sun Linlin, Wang Meng, Zhang Hui, Zhou Yang)
Argint: Canada (Jessica Gregg, Kalyna Roberge, Marianne St-Gelais, Tania Vicent)
Bronz: SUA (Allison Baver, Kimberly Derrick, Alyson Dudek, Lana Gehring, Katherine Reutter)
10 km sprint masculin
Aur: Vincent Jay (Franta)
Argint: Emil Hegle Svendsen (Norvegia)
Bronz: Jakov Fak (Croatia)
20 km masculin
Aur: Emil Hegle Svendsen (Norvegia)
Argint: Serghei Novikov (Belarus)
Bronz: Ole Einar Bjoerndalen (Norvegia)
12,5 km urmarire masculin
Aur: Bjorn Ferry (Suedia)
Argint: Christoph Sumann (Austria)
Bronz: Vincent Jay (Franta)
15 km start grupat masculin
Aur: Evgheni Ustiugov (Rusia)
Argint: Martin Fourcade (Franta)
Bronz: Pavol Hurajt (Slovacia)
Stafeta 4x7,5 km masculin
Aur: Norvegia (Halvard Hanevold, Tarjei Boe, Emil Hegle Svendsen, Ole Einar Bjoerndalen)
Argint: Austria (Simon Eder, Daniel Mesotitsch, Dominik Landertinger, Christoph Sumann)
Bronz: Rusia (Ivan Cerezov, Anton Sipulin, Maksim Ciudov, Evgheni Ustiugov)
7,5 km sprint feminin
Aur: Anastazia Kuzmina (Slovacia)
Argint: Magdalena Neuner (Germania)
Bronz: Marie Dorin (Franta)
15 km feminin
Aur: Tora Berger (Norvegia)
Argint: Elena Krustaleva (Kazahstan)
Bronz: Daria Domraseva (Belarus)
10 km urmarire feminin
Aur: Magdalena Neuner (Germania)
Argint: Anastazia Kuzmina (Slovacia)
Bronz: Marie Laure Brunet (Franta)
12,5 km start grupat feminin
Aur: Magdalena Neuner (Germania)
Argint: Olga Zaiteva (Rusia)
Bronz: Simone Hauswald (Germania)
Stafeta 4x6 km feminin
Aur: Rusia (Svetlana Sleptova, Anna Bogali-Titovet, Olga Medveteva, Olga Zaiteva)
Argint: Franta (Marie Laure Brunet, Sylvie Becaert, Marie Dorin, Sandrine Bailly)
Bronz: Germania (Kati Wilhelm, Simone Hauswald, Martina Beck, Andrea Henkel)
http://www.flickr.com/photos/beltzner/4381148306/
Masculin
Aur: Jon Montgomery (Canada)
Argint: Martins Dukurs (Letonia)
Bronz: Aleksandr Tretiakov (Rusia)
Feminin
Aur: Amy Williams (Marea Britanie)
Argint: Kerstin Szymkowiak (Germania)
Bronz: Anja Huber (Germania)
http://www.flickr.com/photos/thelastminute/4371558475/
Coborare masculin
Aur: Didier Defago (Elvetia)
Argint: Aksel Lund Svindal (Norvegia)
Bronz: Bode Miller (SUA)
Slalom masculin
Aur: Giuliano Razzoli (Italia)
Argint: Ivica Kostelic (Croatia)
Bronz: Andre Myhrer (Suedia)
Slalom urias masculin
Aur: Carlo Janka (Elvetia)
Argint: Kjetil Jansrud (Norvegia)
Bronz: Aksel Lund Svindal (Norvegia)
Slalom super-urias masculin
Aur: Aksel Lund Svindal (Norvegia)
Argint: Bode Miller (SUA)
Bronz: Andrew Weibrecht (SUA)
Supercombinata masculin
Aur: Bode Miller (SUA)
Argint: Ivica Kostelic (Croatia)
Bronz: Silvan Zurbriggen (Elvetia)
Coborare feminin
Aur: Lindsey Vonn (SUA)
Argint: Julia Mancuso (SUA)
Bronz: Elisabeth Goergl (Austria)
Slalom urias
Aur: Maria Riesch (Germania)
Argint: Marlies Schild (Austria)
Bronz: Sarka Zahrobska (Cehia)
Slalom urias feminin
Aur: Viktoria Rebensburg (Germania)
Argint: Tina Maze (Slovenia)
Bronz: Elisabeth Goergl (Austria)
Super-urias feminin
Aur: Andrea Fischbacher (Austria)
Argint: Tina Maze (Slovenia)
Bronz: Lindsey Vonn (SUA)
Supercombinata feminin
Aur: Maria Riesch (Germania)
Argint: Julia Mancuso (SUA)
Bronz: Anja Paerson (Suedia)
http://www.flickr.com/photos/popejon2/4397766922/
15 km liber start individual masculin
Aur: Dario Cologna (Elvetia)
Argint: Pietro Piller Cottrer (Italia)
Bronz: Lukas Bauer (Cehia)
30 km urmarire (15+15) masculin
Aur: Marcus Hellner (Suedia)
Argint: Tobias Angerer (Germania)
Bronz: Johan Olsson (Suedia)
Sprint individual masculin
Aur: Nikita Kriukov (Rusia)
Argint: Aleksandr Panjinski (Rusia)
Bronz: Petter Jr. Northug (Norvegia)
Sprint pe echipe masculin
Aur: Norvegia (Oeystein Pettersen, Petter Northug)
Argint: Germania (Tim Tscharnke, Axel Teichmann )
Bronz: Rusia (Nikolay Morilov, Alexey Petukhov)
Stafeta 4x10 km masculin
Aur: Suedia (Daniel Richardsson, Johan Olsson, Anders Soedergren, Marcus Hellner)
Argint: Norvegia (Martin Johnsrud Sundby, Odd-Bjoern Hjelmeset, Lars Berger, Petter Northug)
Bronz: Cehia (Martin Jaks, Lukas Bauer, Jiri Magal, Martin Koukal)
50 km clasic masculin
Aur: Petter Northug (Norvegia)
Argint: Axel Teichmann (Germania)
Bronz: Johan Olsson (Suedia)
10 km liber start individual feminin
Aur: Charlotte Kalla (Suedia)
Argint: Kristina Smigun-Vaehi (Estonia)
Bronz: Marit Bjoergen (Norvegia)
15 km urmarire feminin
Aur: Marit Bjoergen (Norvegia)
Argint: Anna Haag (Suedia)
Bronz: Justyna Kowalczyk (Polonia)
Sprint individual feminin
Aur: Marit Bjoergen (Norvegia)
Argint: Justyna Kowalczyk (Polonia)
Bronz: Petra Majdic (Slovenia)
Sprint pe echipe feminin
Aur: Germania (Evi Sachenbacher -Stehle, Claudia Nystad)
Argint: Suedia (Charlotte Kalla, Anna Haag)
Bronz: Rusia (Irina Kazova, Natalia Korosteleva)
Stafeta 4x5 km feminin
Aur: Norvegia (Vibeke Skofterud, Therese Johaug, Kristin Stoermer Steira, Marit Bjoergen)
Argint: Germania (Katrin Zeller, Evi Sachenbacher -Stehle, Miriam Gossner, Claudia Nystad)
Bronz: Finlanda (Pirjo Muranen, Virpi Kuitunen, Riitta-Liisa Roponen, Aino- Kaisa Saarinen)
30 km clasic feminin
Aur: Justyna Kowalczyk (Polonia)
Argint: Marit Bjoergen (Norvegia)
Bronz: Aino- Kaisa Saarinen (Finlanda)
Slalom urias paralel masculin
Aur: Jasey Jay Anderson (Canada)
Argint: Benjamin Karl (Austria)
Bronz: Mathieu Bozzetto (Franta)
Half pipe masculin
Aur: Shaun White (SUA)
Argint: Peetu Piiroinen (Finlanda)
Bronz: Scott Lago (SUA)
Snowboardcross masculin
Aur: Seth Wescott (SUA)
Argint: Mike Robertson (Canada)
Bronz: Tony Ramoin (Franta)
Slalom urias paralel feminin
Aur: Nicolien Sauerbreij (Olanda)
Argint: Ekaterina Iliuhina (Rusia)
Bronz: Marion Kreiner (Austria)
Half pipe feminin
Aur: Torah Bright (Australia)
Argint: Hannah Teter (SUA)
Bronz: Kelly Clark (SUA)
Snowboardcross feminin
Aur: Maelle Ricker (Canada)
Argint: Deborah Anthonioz (Franta)
Bronz: Olivia Nobs (Elvetia)
Canada a spus adio Jocurilor sale de Iarna, printr-o ceremonie de inchidere plina de mandrie, dar si de umor, in fata a 60.000 de spectatori, care au umplut pana la refuz tribunele stadionului BC Place din Vancouver.