Sport 28 Martie 2019 08:11
Simona Halep, nr. 3 WTA, a invins-o, miercuri seara, pe Qiang Wang, din China, locul 18 WTA, in sferturile de finala de la Miami Open 2019 si s-a calificat in semifinale.

Scorul final a fost 6-4, 7-5, romanca revenind in setul al doilea de la 1-5, scrie Ziare.com.

Intr-un meci incredibil, Halep a fost nervoasa, si-a certat staful, a pierdut cinci ghemuri la rand, a salvat trei mingi de set, in al doilea set, reusind totodata sa castige sase ghemuri la rand.

Ea mai are nevoie de o victorie la Miami pentru a reveni pe locul I WTA.

Simona Halep o va intalni pe Karolina Pliskova (Cehia), numarul 7 WTA, in semifinalele turneului WTA de la Miami (Florida/SUA), dotat cu premii totale de 9.035.428 dolari, dupa ce aceasta a trecut, miercuri, in sferturi, de compatrioata sa Marketa Vondrousova, cu 6-3,6-4.