21 Februarie 2019 , 17:12 in Sport
Jucatoarea romana de tenis Irina Begu s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Budapesta, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, dupa ce a invins-o pe rusoaica Evghenia Rodina in doua seturi, 6-2, 6-3.

Begu (28 ani, 72 WTA) s-a impus dupa o ora si 18 minute si si-a asigurat un cec de 6.175 dolari si 60 de puncte WTA. Rodina (30 ani, 71 WTA) a cedat in fata lui Begu si la singura lor confruntare de pana acum, anul acesta, la Hua Hin (Thailanda), in primul tur, cu 6-2, 6-0.

Begu va juca in sferturi cu castigatoarea dintre Marketa Vondrousova (Cehia/81 WTA) - Ana Blinkova (Rusia/105 WTA).

In optimile de finala s-a calificat in urma unei victorii in trei seturi in fata germancei Mona Barthel, cu 3-6, 6-4, 6-2.

Begu (28 ani, 72 WTA) a obtinut victoria dupa doua ore si 7 minute.

Romanca a fost condusa in primul set cu 4-1 si 5-2, Barthel impunandu-se cu 6-3. In actul secund, Barthel a avut 2-0, dar Begu a intors scorul si a condus cu 3-2 si 4-3, incheind setul pe serviciul adversarei, cu 6-4. In decisiv, Begu a facut un break capital la 3-2, s-a desprins la 5-2, incheind conturile pe serviciul jucatoarei germane, scrie Agerpres.

Irina Begu a castigat toate cele trei meciuri cu Barthel (28 ani, 80 WTA), precedentele fiind in 2011 la Cagnes-sur-Mer (Franta), cu 6-0, 1-6, 7-6 (7), si in 2018 la Seul, cu 7-5, 6-4, de fiecare data in primul tur.

Begu si-a asigurat un cec de 3.400 dolari si 30 de puncte WTA.

Irina Begu este calificata si in sferturile probei de dublu, alaturi de kazaha Galina Voskoboeva.

Vrei sa fii la curent cu cele mai importante stiri?
Urmareste-ne si pe Facebook
Iti place acest articol? Recomanda-l prietenilor:
Facebook Twitter

Aboneaza-te la 9AM sau conecteaza-te prin Facebook pentru a primi periodic articole similare.
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului Irina Begu s-a calificat in sferturi la Budapesta.