1 Aprilie 2016 , 17:57 in Sport
Dupa eliminarea Simonei Halep in sferturile de finala ale turneului de la Miami, elvetianca Timea Bacsinszky, a fost invinsa, in semifinale, de Svetlana Kuznetova, din Rusia, scor 5-7, 3-6, care va juca in finala competitiei cu Victoria Azarenka, din Belarus.

Elvetianca Timea Bacsinszky, favorita 19 la turneul de la Miami a fost dominata de Svetlana Kuznetova, in sferturile de finala ale turneului din Florida. Jucatoarea din Rusia a avut nevoie de o ora si 57 de minute pentru calificarea in finala competitiei. Kuznetova a castigat pe serviciul adversarei in ultimul game din primul set, pe care si l-a adjudecat cu scorul de 7-5. In mansa secunda, jucatoarea din Rusia, numarul 15 pe lista capilor de serie, s-a impus cu 6-3.

Chiar daca a pierdut in semifinale, Timea Bacsinszky a produs doua surprize la turneul de la Key Biscaine, dupa ce le-a eliminat pe Agnieska Radwanska, a 2-a jucatoare a lumii, in optimile de finala si pe Simona Halep, numarul 5 mondial, in sferturile competitiei.

Adversara din finala va fi Victoria Azarenka, din Belarus, cea mai in forma jucatoare din circuit. Sportiva din Belarus a trecut in semifinale, de Angelique Kerber, din Germania, a 3-a jucatoare a lumii, scor 6-2, 7-5. Azarenka vine dupa castigarea trofeului de la Indian Wells, unde a invins-o in finala pe Serena Williams, liderul mondial, cu 6-4, 6-4.

Turneul de la Miami este dotat cu premii de peste 6 milioane de dolari, informeaza MEDIAFAX.

Vrei sa fii la curent cu cele mai importante stiri?
Urmareste-ne si pe Facebook
Iti place acest articol? Recomanda-l prietenilor:
Facebook Twitter

Aboneaza-te la 9AM sau conecteaza-te prin Facebook pentru a primi periodic articole similare.
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului Svetlana Kuznetsova - Victoria Azarenka, finala feminina de la Miami.