Calificarea echipei Besiktas Istanbul in turul I al Cupei UEFA, dupa 5-1 cu FC Vaduz, precum si golul marcat in poarta formatiei din Liechtenstein, nu l-au scutit pe Daniel Pancu de critici in presa de pe malul Bosforului. Jurnalul "Milliyet" a scris ca "Pancu a pierdut baloanele ajunse la el, in prima repriza, intr-un mod demoralizant. El a intrat in scena, insa, in minutul 90, cand a stabilit scorul final", in timp ce cotidianul Fotomac a notat: "Nu exageram daca spunem ca, in cazul in care nu ar fi inscris, nu s-ar fi vazut daca Pancu a fost sau nu pe teren". Totodata, "Sabah" propune chiar inlaturarea romanului de la Besiktas. Totusi, majoritatea jurnalelor din Turcia au catalogat reusita romanului ca venind "in urma unui sut plin de inteligenta". Avalansa de critici, venite pe fondul refuzului selectionerului Victor Piturca de a-l aduce la lot pentru meciul cu Cehia, l-au dus la exasperare pe Daniel Pancu. Acesta pare decis sa dea curs ofertelor de liga secunda din Anglia si Spania.

Adversari puternici pentru romani

Romanii si-au aflat, ieri, adversarii din turul I al Cupei UEFA. Sahtiorul lui Mircea Lucescu, formatie la care evolueaza si Rat, Barcauan, Marica si Stoican; vor intalni pe Debrecen. A doua reprezentanta a Ucrainei, Metalurg Donetk, care ii are in componenta pe Aliuta si Florea, va evolua impotriva echipei PAOK Salonic. Cu o formatie din Salonic se va infrunta si Roma lui Chivu: Aris Salonic. Loti Bölöni, tehnicianul lui Rennes, va avea ca adversar pe Osasuna. Filipescu si Tararache, care joaca la FC Zürich si Pancu, de la Besiktas Istanbul, vor avea parte de adversari nordici: campioana Danemarcei, Brondby IF, respectiv a Suediei, Malmö FF. Palermo, la care evolueaza Codrea, va intalni campioana Ciprului, Anorthosis Famagusta.