Nivelul maxim la prima statie de pe raul Prut pe teritoriu romanesc, Oroftiana, a fost atins in cursul zilei de vineri - 797 centimetri, iar sambata a scazut cu 95 de centimetri, ajungand la 602 centimetri.
La statia Radauti Prut raul inregistreaza un nivel de 645 centimetri, cu 45 de centimetri peste cota de pericol. Tendinta de crestere a raului la statia Radauti-Prut va continua pana sambata dupa-amiaza.
In conditiile in care nu vor cadea alte precipitatii viitura de pe Prut va fi atenuata fara probleme in acumularea Stanca-Costesti, iar digurile din aval vor asigura tranzitarea in siguranta a debitului evacut din acumularea Stanca-Costesti.
Reprezentantii "Apele Romane" mai spun ca daca nu vor fi inregistrate precipitatii suplimentare digurile nu vor fi deversate, acestea avand o garda de siguranta de aproximativ un metru.
Prutul a atins cota de pericol la Oancea
Dezastrul continua: Codul rosu de inundatii pe Prut a fost prelungit
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
5 hobbyuri care combat stresul acumulat și îți redau echilibrul interior
Sursa: garbo.ro
-
30 Noiembrie: Ziua în care toamna își ia rămas bun. Venus în Săgetător...
Sursa: kudika.ro