Ken, partenerul păpuşii Barbie, a împlinit joi 60 de ani, sărbătorind ziua de naştere cu o revenire la aspectul său original.
Mattel, unul dintre cei mai mari fabricanţi de jucării de lume, a recreat o versiune a primei păpuşi Ken, îmbrăcată în şort roşu, sandale şi purtând un prosop galben pe umeri.
Ken, care a fost numit după fiul fondatorilor Mattel, Elliot şi Ruth Handler, a întâlnit-o pentru prima dată pe Barbie pe platoul unui post de televiziune la filmarea unei reclame, în 1961, potrivit Agerpres.
De-a lungul anilor, păpuşa a suferit mai multe schimbări de aspect, precum şi cariere, trecând de la pompier până la barman. Acum păpuşa numără nouă tonuri de piele, trei forme ale corpului, 10 culori de ochi şi diferite coafuri şi tipuri de păr. Există, de asemenea, o păpuşă Ken într-un scaun cu rotile.
Ken a fost de asemenea stilizat de designerii Dapper Dan şi Tan France, precum şi de directorul de creaţie al Berluti, Kris Van Assche, în diverse ţinute pentru această ocazie.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
REVIEW Poco M8 Pro: telefonul midrange care le are (aproape) pe toate
Sursa: start-up.ro
-
Horoscop bani 23 februarie – 1 martie 2026: decizii inspirate și ajustări...
Sursa: garbo.ro
-
Accident grav în halfpipe la JO 2026: Finley Melville Ives, scos pe targă...
Sursa: kudika.ro