Anchetatorii exploreaza in special pista unui conflict personal.
Barbatul inarmat cu un cutit a atacat mai multi politisti. Atacatorul, lichidat in curtea Prefecturii, lucra la Directia de informatii a acestei institutii.
Agresiunea a avut loc la inceputul dupa-amiezii, in aceasta cladire emblematica situata in centrul istoric, langa Catedrala Notre-Dame.
Perimetrul din jurul Prefecturi politiei a fost incercuit si echipaje de salvare s-au deplasat la fata locului. Deocamdata, nu este cunoscut numarul exact de raniti.
Ministrul de interne al Frantei, Christophe Castaner, care trebuia sa se deplaseze in Turcia, si-a amanat vizita si s-a dus la locul atacului. El a fost insotit de premierul Edouard Philippe, scrie Agerpres.
In timp ce motivatiile atacatorului raman deocamdata neclare, fortele de ordine figureaza printre obiectivele recurente ale organizatiilor jihadiste, printre care gruparea Stat Islamic.
Despre autor:
Crede cu tărie că “informația este putere” și visează ca, în viitor, să aibă o afacere în domeniul educației.
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
Secretele meseriilor din România: meseria perfectă pentru orice iubitor de...
Sursa: start-up.ro
-
Legumele pe care gastroenterologii le recomandă pentru un intestin sănătos
Sursa: garbo.ro
-
Timp de trei ani, copilul ei a plătit prețul detenției. Elena Udrea vorbește...
Sursa: kudika.ro