Ultima saptamana a lui august a fost marcata, numai ea, de moartea a 1.248 de persoane, potrivit acestui ONG, Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului, care se bazeaza pe o retea de militanti si martori.
Dintre cele 5.440 de persoane ucise in august, 4.114 sunt civili, 105 sunt dezertori, iar 1.221 sunt militari din cadrul regimului, a detaliat Rami Abdel Rahmane, presedintele acestui ONG cu sediul in Marea Britanie. Bilantul include in randul civililor si persoanele care s-au inarmat si lupta impotriva regimului lui Bashar al-Assad, scrie MEDIAFAX.
Dintre cele 26.283 de persoane ucise de la inceputul revoltei, 18.695 sunt civili, 1.079 sunt militari dezertori, iar 6.509 sunt militari din cadrul fortelor armate siriene, potrivit aceleiasi surse.
Este imposibil ca aceste date sa fie verificate din surse independente, autoritatile impunand restrictii extrem de dure presei straine care vrea sa acopere conflictul.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Test Drive Renault Clio 6 E-Tech: sustenabil și economic, dar și două neajunsuri
Sursa: green.start-up.ro
-
REVIEW Poco M8 Pro: telefonul midrange care le are (aproape) pe toate
Sursa: start-up.ro
-
Vrei să mănânci mai sănătos? Cu ce poți înlocui uleiul rafinat din rețetele tale
Sursa: garbo.ro
-
Adio, iubirea mea: mesaje de despărțire pentru când doare prea mult
Sursa: kudika.ro