Autoritatea saudita pentru proprietate industriala are misiunea de a aduce la acelasi nivel cu lumea moderna de pe piata muncii Arabia Saudita.
In prezent pe piata muncii sunt doar 15% dintre femei desi legea Sharia nu le interzice acestora sa lucreze.
Orasul exclusiv pentru femei se afla in faza de proiectare si va fi construit incepand de anul viitor pentru a permite femeilor sa isi formeze o cariera fara sa incalce legea islamica, care pune pe perimul loc rolul femeii ca sotie si mama.
Municipalitatea din orasul Hafuf, care este aflat in estul tarii, spera sa atraga investitii de 500 de milioane de riali (107 milioane de euro) si sa creeze aproximativ 5.000 de locuri de munca pentru femei, in industriile textila, farmaceutica si alimentara, scrie jurnalul.
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Românca Alina Sabău, antreprenoare în fashion de lux, va deschide un nou...
Sursa: retail.ro
-
Ideea simplă care digitalizează un domeniu blocat în timp | Cum funcționează...
Sursa: start-up.ro
-
Uneori prieteniile încheiate dor mai tare decât despărțirile romantice
Sursa: garbo.ro
-
Cum arăta Denise Rifai la începutul carierei sale în televiziune. Vedeta este...
Sursa: kudika.ro