Pana acum antibioticele s-au gasit in creierele a doua specii de lacuste. Au fost testate noua tipuri de molecule antibacteriale gasite in creierele insectelor si s-a aflat ca fiecare ucide un alt tip de bacterii. Acest sistem inteligent de aparare le permite insectelor sa supravietuiasca in unele din cele mai insalubre medii fara probleme, scrie Renne.ro.
Pana la dezvoltarea unor medicamente bazate pe moleculele antibacteriale din creierele insectelor va mai trece ceva vreme. Insa testele de laborator sunt promitatoare: cand cercetatorii au pus molecule antibacteriale alaturi de celule umane, nu s-au observat efecte adverse.
Suntem pregatiti pentru o lume fara antibiotice?
Despre autor:
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
Mai multe despre
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
FRENVI, compania care îți pune pe masă tacâmuri sustenabile și comestibile
Sursa: green.start-up.ro
-
Adrian și Vlad Iliescu, Atelierele Ilbah: ”din nemulțumire se naște evoluția...
Sursa: start-up.ro
-
Un brand britanic de fish and chips intră pe piața din România. Cine este...
Sursa: retail.ro
-
Etalare Tarot Luna Plină în Rac din 3 ianuarie 2026: ce adevăr emoțional iese...
Sursa: garbo.ro
-
Rugăciunea Sfântului Ioan Botezătorul: Cuvintele sfinte care rup lanțurile...
Sursa: kudika.ro