Business 14:00
Recomandari 10:29
Horoscop 04:00
Nu ai cont? Aboneaza-te
Social 06 Oct. 2020
Sute de persoane au venit, marţi, la Mitropolia Moldovei şi Bucovinei pentru a se închina la racla cu moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva, înainte de prăznuirea hramului acesteia.
Comitetului Municipiului București pentru Situații de Urgență a decis închiderea teatrelor, cinematografelor și restaurantelor (în interior), din cauza numărului foarte mare de cazuri Covid-19 raportate în ultimele zile. Masca de protecție devine și ea obligatorie în apropierea instituțiilor de învățământ.
Social 07 Oct. 2020
Vicepremierul Raluca Turcan nu crede că se va ajunge la varianta în care toate școlile din țară să intre în scenariul roșu, cel cu predare exclusiv online, spunând că autoritățile locale iau deciziile, în funcție de numărul cazurilor de infectare din respectiva zonă.
Social scris de Valentina Podgorneac 07 Oct. 2020
Închiderea teatrelor şi a sălilor de spectacole este "un coşmar", mai ales că decizia a fost luată de pe o zi pe alta, a afirmat miercuri, Cristian Şofron, managerul Teatrului Odeon.
Primarul ales al municipiului Timişoara, Dominic Fritz, a anunţat, miercuri, că a intrat în autoizolare, după ce a intrat în contact cu o persoană care are COVID-19.
Un microbuz în care se aflau 11 copii a fost implicat, miercuri, într-un accident pe o stradă din orașul Ploiești.
Începând de astăzi, intră în vigoare carantina la domiciliu pe o perioadă de 14 zile pentru cei care vin în România din 49 de ţări, pe care Comitetul Național pentru Situații de Urgență le-au inclus pe lista zonelor de risc epidemiologic mare.
Managerul Teatrului Naţional din Bucureşti (TNB), actorul şi regizorul Ion Caramitru, apreciază că decizia de închidere a teatrelor, anunţată marţi seară de prefectul Capitalei, este „o măsură care trebuie luată ca atare”.
Gabriela Firea a scris, într-o postare pe Facebook, că în timpul campaniei electorale, Nicușor Dan și Vlad Voiculescu s-au străduit să critice orice proiect inițiat de ea, iar acum Voiculescu anunță că va continua proiectele pe sănătate ale fostului primar.
Arheologii au găsit, miercuri, un proiectil de război în cadranul ceasului din turnul Bisericii Evanghelice din centrul Sibiului, acesta având focosul activ, anunță reprezentanții ISU Sibiu, care au intervenit pentru a ridica muniția în siguranță.
Prefectul Capitalei, Gheorghe Cojanu, a anunţat că în şedinţa de miercuri a Comitetului Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă (CMBSU) s-a decis închiderea barurilor, cluburilor şi discotecilor din Capitală.
Programul Romanian Prison Dog, este un proiect ce presupune reabilitarea traumelor psihologice a deținuților prin interacțiuni pozitive repetate cu câinii.
Zeci de persoane s-au înghesuit sâmbătă seară în clubul Nuba din București, fără a respecta normale sanitare de protecția împotriva coronavirusului.
Prefectul Capitalei, Gheorghe Cojanu, a declarat, miercuri, că este posibilă carantinarea sectoarelor, dacă rata de incidenţă a COVID-19 creşte până la 3.
Septembrie 2020 a fost cea mai caldă lună septembrie înregistrată în lume de la debutul măsurătorilor meteorologice, potrivit serviciului european de monitorizare a schimbărilor climatice Copernicus, care evocă posibilitatea ca 2020 să detroneze 2016 de pe primul loc în clasamentul celor mai calzi ani înregistraţi vreodată în epoca modernă.
Cadrele medicale intră astăzi în greva japoneză pentru că sunt nemulţumiţi că nu au primit stimulentul de risc promis de Guvern. În plus, aceștia cer condiţii mai bune de muncă, reglementarea timpului de lucru şi rezolvarea lipsei de personal.
Președintele Klaus Iohannis a declarat că nu este nevoie ca toată România să fie închisă, chiar dacă numărul cazurilor de infectare cu Covid-19 nu va scădea coform așteptăilor autorităților.
Social 08 Oct. 2020
Nicușor Dan, primarul ales al Capitalei, le recomandă bucureștenilor să poarte mască de protecție și în spațiile deschise.
Andrei Șelaru, cunoscut în spațiul public ca „Selly”, a fost ironizat de mai mulți profesori pe „Grupul Profesorilor din România” de pe Facebook, după ce un dascăl a postat informaţia că vineri, 9 octombrie, ora 15, Selly va fi faţă în faţă cu ministrul Educaţiei, Monica Anisie: „De când la şcoală evaluează elevul profesorii şi nu invers???? ”.
Social scris de Valentina Podgorneac 08 Oct. 2020
Vicarul eparhial Ionuţ Ghibanu, din cadrul Arhiepiscopiei Târgoviştei, consideră ultimele măsuri ale autorităţilor drept „o cruntă batjocorire a libertăţii religioase” şi că „pandemia a devenit pretext pentru prigonirea credincioşilor”.
Medicul Cristian Oancea, directorul Spitalului „Victor Babeş” din Timişoara se adresează populației spunând că cei care consideră că drepturile lor sunt limitate de măsurile anti-COVID ar trebui să se gândească că pot infecta pe alții, iar persoanele care nu cred că virusul există să nu mai vină la spital.
Florian Bodog, fostul ministru al Sănătății, acuză că specialiștii angajați în spitale, DSP-uri și servicii de ambulanță, în perioada stării de urgență, au fost dați afară, contractele lor nefiind prelungite în starea de alertă.
Nicușor Dan spune că are centrală de apartament, deoarece locuiește într-o zonă a Bucureștiului unde nu există sistemul centralizat de încălzire.
Primarul în funcție al Capitalei, Gabriela Firea, îl acuză pe ministrul Fondurilor Europene, Marcel Boloș, că a ascuns dosarul de finanțare pentru termoficare, asta pentru a fi semnat când ajunge noul primar în funcție.
Premierul Ludovic Orban va fi prezent, joi, la Palatul Victoria pentru activităţile curente după ce rezultatul celui de-al doilea test pentru COVID-19 pe care l-a făcut în cursul dimineţii a fost negativ, informează Guvernul.
Pandemia a obligat oamenii să se adapteze la condiția de captiv în propria casă, iar de aici se nasc o groază de stări emoționale și sentimente prin care poate trece o persoană. Efectele reale ale pandemiei de coronavirus asupra sănătății mintale a tinerilor sunt încă greu de întrevăzut.
Ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu, şi-a exprimat miercuri speranţa ca numărul de infectări cu SARS-CoV-2 să scadă „cât de curând, pentru a redeschide pentru public teatrele şi sălile de spectacole” şi a accentuat că face demersuri ca activităţile cultural-creative să fie reluate cu prioritate, pentru că reprezintă „cel mai mic risc dintre cele restricţionate”.
Marcel Ciolacu prezintă, pe contul său de Facebook, „programul de guvernare care conține proiecte și măsuri concrete pentru a repune România pe drumul corect”.
Social 09 Oct. 2020
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis două atenționări Cod galben și Cod portocaliu de ploi torențiale, ce vizează 15 județe ale țării.
O femeie în vârstă de 45 de ani, angajată a unei firme de confecţii din Botoșani, a murit la locul de muncă. Femeia a fost găsită decedată în toaleta fabricii.
Un document publicat de Gabriela Firea pe Facebook arată cum reprezentanții de la DSP vor să trimită pacienții bolnavi de COVID-19 la un spital care se ocupă de persoanele dependente de droguri.
Social scris de Valentina Podgorneac 09 Oct. 2020
Ministrul Finanțelor, Florin Cîţu, a propus în şedinţa de Guvern scutirea de la plata impozitului pentru firmele din domeniul HoReCa pentru tot anul 2020.
Fostul purtător de cuvânt al Guvernului Ponta, Mirel Palada, a fost oprit de polițiștii din Capital, în trafic, și conform unor surse din Poliție, acesta „emana halenă alcoolică”. La solicitarea agenților de circulație, Palada a refuzat să se supună etilotestului.
INS a revizuit pozitiv, cu 0,2 puncte procentuale, dinamica PIB în trimestrul II din 2020, a anunţat vineri ministrul Finanţelor, menţionând că „sunt date foarte bune care susţin scenariul de bază cu o revenire în V a economiei din trimestrul III 2020”.
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a declarat dacă numărul de infectări va continua să crească, masca va trebui purtată în toate spațiile publice, nu doar în zonele aglomerate.
O adolescentă în vârstă de 16 ani a fost prinsă de jandarmi în incinta unui liceu din Pitești, deținând asupra sa două cuțite și un pumnal pe care le ținea ascunse sub haine.
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, transmite un mesaj, vineri, cu prilejul Zilei Naționale de Comemorare a Victimelor Holocaustului şi spune că România a făcut progrese semnificative în sancționarea antisemitismului şi a negării Holocaustului.
Vicepremierul Raluca Turcan afirmă că România are obligaţia de a încuraja cursurile de istorie a Holocaustului în şcoli şi universităţi, punctând că în acest mod pot fi prevenite astfel de tragedii pe viitor.
Ministrul Educației, Monica Anisie, a anunțat că nu mai merge la o dezbatere publică față în față cu vlogger-ul Selly, deoarece cazurile de infectare sunt în creștere. În schimb aceasta a propus ca în locul ei să meargă la dezbatere o secretară de stat. Selly nu a întârziat să vină cu o reacție în legătură cu decizia ministrului.
Studenţii şi elevii îşi pot procura legitimaţiile de călătorie cu trenul atât online, cât şi prin automatele de vânzare, se arată într-un comunicat de presă al CFR Călători.
Președintele Klaus Iohannis a făcut, vineri, o vizită la Institutul Național de Sănătate Publică (INSP), apoi a dat o declarație de presă, unde a anunțat că nu își dorește ca România să intre din nou în starea de urgență.
Mitropolia Moldovei şi Bucovinei (MMB) a trimis o adresă prin care se solicită Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Iaşi să iniţieze demersuri către Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) pentru abrogarea restricţionării accesului pelerinilor din alte localităţi la o sărbătoare religioasă.
Senatorul USR Vlad Alexandrescu a depus joi la Parlament o iniţiativă legislativă pentru modificarea Codului penal în sensul înăspririi pedepselor în cazul traficului de persoane şi al exploatării sexuale a minorilor.
Metrorex informează că, în contextul evoluției riscului de îmbolnăvire cu COVID-19, a avut loc o întalnire la care au participat reprezentanți ai Brigăzii de Poliție pentru Transport Public, cei ai Poliției Metrou, ai firmelor de pază la metrou, precum și reprezentanții Metrorex. În urma acestei întâlniri, Metrorex a luat o serie de măsuri.
Social scris de Valentina Podgorneac 10 Oct. 2020
În Europa s-au înregistrat pentru prima dată joi peste 100.000 de cazuri zilnice de COVID-19, după ce ţări precum Rusia şi Marea Britanie au cunoscut în ultimele cinci zile o creştere a numărului de infecţii cu coronavirus.
Primarul municipiului Iaşi, Mihai Chririca, a fost confirmat pozitiv vineri la infecţia cu noul coronavirus şi după aflarea rezultatelor analizelor, acesta s-a izolat.
Aproximativ 200 de persoane din Iaşi şi din alte oraşe au venit, vineri seara, în faţa Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei pentru a-şi exprima nemulţumirea faţă de decizia Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, privind participarea la sărbătorile religioase doar a celor care au domiciliul în localitatea respectivă.
Traficul rutier va fi restricţionat sâmbătă seara în zona Pieţei Constituţiei şi duminică, începând cu ora 07:00, pe traseul de alergare al Maratonului Internaţional Bucureşti şi pe străzile adiacente, până la finalizarea cursei.
Un cutremur cu magnitudinea 4 pe scara Richer a avut loc, sâmbătă dimineața, în județul Prahova, la o adâncime de 64 de kilometri.