Larisa Iordache a castigat, vineri, medalia de argint in finala la individual compus, la Campionatul Mondial de la Nanning (China).

Larisa Iordache a incheiat concursul cu un total de 59,765 puncte, cu care a obtinut medalia de argint, notele sale fiind urmatoarele: 15,066 la sarituri, 14,866 la paralele, 15,100 la barna si 14,733 la sol.

Larisa Iordache va mai concura si in finalele de la sol si barna, programate duminica. Ea a adus Romaniei prima medalie intr-o finala la individual compus dupa 7 ani. La randul sau, Stefania Stanila s-a clasat pe locul 19 in finala de vineri, cu 53,533 puncte (14,500 la sarituri, 13,600 la sol, 12,733 la paralele si 12,700 la barna). Medalia de aur la individual compus a fost cucerita de Simone Biles (SUA, 60,231 puncte), iar cea de bronz a revenit gimnastei Kyla Ross (SUA, 58,232 puncte).

Joi, Cristian Bataga s-a clasat pe locul 19 in finala la individual-compus. De asemenea, miercuri, echipa feminina s-a clasat pe locul 4 in finala probei, castigata de SUA, in timp ce echipa masculina a incheiat pe locul 12 in calificari, ratand finala. La Campionatul Mondial de la Nanning (China), programat intre 3 si 12 octombrie, participa peste 600 de sportivi din 74 de tari. Competitia programeaza finale pe echipe, la individual-compus, dar si pe aparate, pentru un total de 14 evenimente care vor fi medaliate.